Otrzymałeś maila z policji o popełnieniu przestępstwa? Nie otwieraj załącznika!

35 726527

Redakcja

28 września, 2022

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przestrzega przed nowym sposobem wyłudzenia naszych danych lub kradzieży pieniędzy przez internetowych oszustów. Cyberprzestępcy rozsyłają e-maile infomujące o toczącym się, wobec adresata wiadomości, postępowaniu w związku z popełnionym przestępstwem.

Z treści wiadomości wynika, że wobec osoby, która ją otrzymała toczy się postępowanie w związku z popełnieniem przestępstwa i powinna ona zapoznać się z zarzutami, które opisane są w załączniku. Oszuści infomują, że należy kliknąć i pobrać załącznik na swoje urządzenie. W rzeczywistości może to być złośliwe oprogramowanie, za pomocą którego cyberprzestępcy będą mogli wykraść nasze dane.

W celu uwiarygodnienia swojej wiadomości przestępcy podpisują się jako Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – Adam Cieślak.

Cała korespondencja w rzeczywistości jest próbą zastraszenia nas a jej celem- kradzież naszych pieniędzy.

PAMIĘTAJ!

Jeżeli nawet popełniłeś czyn karalny to Policja NIGDY nie będzie kontaktować się z Tobą w tej sprawie poprzez pocztę elektroniczną. Jeśli otrzymałeś podobną wiadomość na swoją skrzynkę pocztową warto to bezpośrednio zgłosić poprzez stronę internetową CERT.

 

Źródło: Policja Śląska

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.0µg/m3 PM2.5: 4.7µg/m3