Na jazdę hulajnogą elektryczną również trzeba mieć uprawnienia

Redakcja

28 września, 2022

Jastrzębscy policjanci wylegitymowali już kilkoro użytkowników hulajnóg elektrycznych, którzy nie posiadali uprawnień do ich prowadzenia. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

Od ponad roku obowiązują w naszym kraju przepisy określające, jak i gdzie zgodnie z prawem korzystać z hulajnóg elektrycznych. Jastrzębscy policjanci ruchu drogowego legitymowali już pierwsze osoby, które kierowały hulajnogą elektryczną i nie posiadały do tego wymaganych uprawnień, czyli karty rowerowej. Mundurowi sporządzili z kontroli dokumentację, a Sąd Rodzinny zdecyduje o sposobie zakończenia.

Może się wydawać, że karta rowerowa to relikt przeszłości. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest. To obowiązkowy dokument dla dzieci powyżej dziesiątego roku życia, który pozwala poruszać się po drogach nie tylko na dwóch kółkach, ale także coraz bardziej popularnymi hulajnogami. Żeby bezpiecznie i legalnie jeździć hulajnogą elektryczną trzeba spełnić kilka warunków:

  • dla osób w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;
  • dla osób które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień;

Ponadto kierujący hulajnogą elektryczna ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić lub korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. 

W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad:

  •  jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
  • zachowanie szczególnej ostrożności;
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Przepisy zakazują natomiast kierowania hulajnogą po spożyciu alkoholu (powyżej 0,5 promila przewidziany jest mandat w wysokości 2500 zł, a poniżej 1000 zł), przewożenia innych osób, zwierząt i przedmiotów (za jazdę hulajnogą w dwie osoby grozi mandat w wysokości 300 zł) oraz czepiania się innych pojazdów czy ciągnięcia za sobą ładunków, sanek, zwierząt itd. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.1µg/m3 PM2.5: 10.2µg/m3