Oszuści znów w natarciu. Na Facebooku pojawiło się fałszywe konto ZUS

Fałszywe konto zus

Redakcja

16 lutego 2024

Ostrzegamy przed fałszywym profilem ZUS-u na Facebooku, który zachęca do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat. W ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków.

Na Facebooku pojawiło się fałszywe konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Fałszywy profil informuje o inwestycji mającej zagwarantować emeryturę już w wieku 50 lat. Wystarczy zainwestować 1 tys. zł. Prawdopodobnie w ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków. ZUS rozważna podjęcie kroków prawnych w tej sprawie.

Oszuści korzystają również z nowoczesnych narzędzi tzw. deepfake. Wykorzystali wizerunek byłej prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej, aby uwiarygodnić inwestycję.

Ostrzegamy również przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki - zarówno w mailach, jak i w wiadomościach SMS. Nie należy też pobierać załączników niewiadomego pochodzenia. Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji zawierających linki.

powiązane artykuły:

Oszustwo na blik
Lokalne 8 lutego 2024

Policjanci z Bielska-Białej zatrzymali 25-latkę, która działała metodą na BLIK. Przedstaw

Oszustwo 800
Lifestyle 23 stycznia 2024

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłaszają się klienci, którzy otrzymali na swój adres

Metoda na koronawirusa
Lokalne 17 stycznia 2024

 Sposobem na wyłudzenie pieniędzy, który stał się ostatnio szczególnie zauważalny jest informowan

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3