Oszuści podszywają się pod ZUS. Uwaga na fałszywe e-maile!

Fałszywe maile z zus

Redakcja

25 marca 2023

Wcześniej na NFZ teraz na ZUS – pod te instytucje podszywają się oszuści w internecie, by wyłudzić dane, czy zainfekować komputer. Nie należy klikać w podejrzane linki, ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia. Tych maili nie wysła ZUS!

Na problem zwraca uwagę również serwis Niebezpiecznik.pl, który na swoim koncie na Twitterze napisał m.in. "Uważajcie na e-maile "o błędnym logowaniu do PUE / ZUS"!. W załączniku oszuści zachęcają do otworzenia pliku .xll (zupełnie jak w przypadku niedawnych ataków "na NFZ")".

- Wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na PUE ZUS, zawierające w załączniku plik logowania, nie są wysyłane przez ZUS. Zakład nie wysyła do nikogo załączników z plikiem logowania, nie prosi też o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji – przestrzega Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego.

Fałszywe maile wyglądają wiarygodnie – mogą wyświetlać się w domenie zus.pl, a także zawierać informację o loginie PUE (są to jednak przypadkowe liczby). 

ZUS zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji o rzekomych zmianach dokonanych na PUE ZUS przez klienta, który nie podejmował jakichkolwiek działań.


powiązane artykuły:

Iphone g5a3c03c1f 1920
Wiadomości 12 grudnia 2022

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Okręgowego w Gliwicach akt oskarżenia wobec 1

falszywa strona e TOLL
Wiadomości 23 grudnia 2022

Izba Administracji Skarbowej z Katowic wysłała ostrzeżenie o kolejnym ataku cyberprzestępców. Tym

35 708726
Wiadomości 31 maja 2022

Policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości z Komendy Głównej Policji, wspólnie z mundu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.8µg/m3 PM2.5: 3.5µg/m3