Osiedle dla motyli przy podstawówce w Katowicach

Fot2

Redakcja

24 czerwca 2020

Kwietną rabatę z domkami dla motyli stworzą w piątek w Katowicach edukatorzy Klubu Gaja przy Szkole Podstawowej nr 40 w Katowicach. To efekt konkursu zorganizowanego wiosną z okazji Dnia Ziemi.

W ramach nauki zdalnej uczniowie przysyłali na konkurs prace plastyczne przedstawiające wymarzony ogród szkolny. Wśród wielu pomysłów znalazły się m.in.: oczka wodne, zbiornik na deszczówkę, zakątki dla motyli i innych dzikich zapylaczy. Klub Gaja spełnia teraz te marzenia.

"Pokazywanie roślin na rysunku, filmie nie zawsze wystarczy. O wiele większe walory edukacyjne, a jednocześnie wychowawcze, mają zajęcia w terenie. Wszyscy będziemy dbać o naszą małą enklawę przyrody. Będzie to dla nas skuteczna i ciekawa edukacja przyrodnicza, ekologiczna. W szkolnym ogrodzie możemy prowadzić systematyczne, codzienne obserwacje przez cały rok" – zapowiada dyrektor Szkoły Podstawowej nr 40 im. Jerzego Kukuczki w Katowicach Magdalena Dołęgowska.

W ostatni dzień roku szkolnego – w piątek – od rana edukatorzy Klubu Gaja montować będą specjalne schronienia dla motyli i innych owadów zapylających oraz sadzić miododajne krzewy i byliny. Z powodu zagrożenia epidemiologicznego akcja odbędzie się bez udziału uczniów.

Czytaj także: Sosnowiec: kilkanaście uli w Lesie Zagórskim

Jak informuje Klub Gaja, w ostatnich 50 latach na świecie wyginęło 80 proc. motyli. Populacja motyli i innych owadów zapylających drastycznie maleje głównie z powodu utraty siedlisk, a także stosowania pestycydów, chorób i zmian klimatu. Gaja od kilku lat zakłada przyjazne miejsca dla m.in. pszczół i motyli, tworząc dla nich zastępcze siedliska. Powstały m.in. w ogrodach Przedszkoli nr 1 i 15 w Bielsku-Białej, Gminnym Ośrodku Kultury "Promyk" w Bystrej czy w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. Partnerem akcji jest C&A Foundation, Fundusz Partnerstwa i Clean Advantage.

"Niezwykłe jest to, że motyle zaczynają się czuć lepiej w dużych miastach. To dzięki różnorodności kwiatów, parków czy ogrodów przy domach mogą znaleźć dla siebie miejsca do życia i rozrodu. Róbmy wszystko, co może im dopomóc w przetrwaniu dla naszego wspólnego dobra. Zakładajmy kwietne łąki i rabaty. Nie kośmy tak często trawników i zostawiajmy dzikie zakątki z pokrzywą. Opiekujmy się tymi miejscami, które jeszcze mogą służyć motylom i zapylaczom" – apeluje Jacek Bożek z Klubu Gaja. (PAP)

Foto: klubgaja.pl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.2µg/m3 PM2.5: 6.5µg/m3