Wszystkich Świętych to okazja na wspomnienie tych, którzy odeszli w minionych 365 dniach. Województwo śląskie straciło przez ostatni rok wiele wybitnych osobistości.
Zbigniew Cieślar - zm. 11 listopada 2022 r.
Pochodził z Wisły. Dwukrotnie zdobywał rajdowe mistrzostwo Polski jako pilot w klasie 3. W 2021 roku cieszył się z tytułu u boku Łukasza Byśkiniewicza. W listopadzie 2021 roku w dniu, w którym Byśkiniewicz i Cieślar zapewnili sobie mistrzostwo Polski, doświadczony pilot z Wisły poczuł bardzo silny ból kręgosłupa, który wręcz uniemożliwił mu mówienie. Późniejsze badania wykazały wykazały złamania kręgów odcinka piersiowego kręgosłupa, złamanie żebra i mostka. Zdiagnozowano u niego wtórny nowotwór kręgosłupa, żeber, miednicy, a następnie poważne zmiany rakowe na narządach wewnętrznych.
Jerzy Kronhold - zm. 13 listopada 2022 r.
Urodził się w Cieszynie w 1946 roku. Był absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Był radnym miasta Cieszyna, konsulem generalnym RP w Ostrawie i dyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie. Był docenianym poetą, jednym z twórców tzw. Nowej Fali. Otrzymał wiele nagród literackich, był kilkakrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Aktywista Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, wraz z Jakubem Mátlem był pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Bez Granic".
Ks. prałat Henryk Kowol - zm. 10 grudnia 2022 r.
Święcenia kapłańskie przyjął w 1954 roku, ukończywszy studia filozoficzno - teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Nysie. Następnie był wikariuszem w Zabrzu-Mikulczycach oraz w bytomskiej parafii Wniebowzięcia NMP. Od 1960 roku był administratorem parafii w Kopienicy - Łubiu, zaś od 1965 roku mianowano go proboszczem parafii pw. św. Barbary w Bytomiu, którą kierował przez 35 lat. Ksiądz Kowol był również dziekanem dekanatu Bytom-Wschód, kapelanem szpitala przy ul. Żeromskiego w Bytomiu oraz pracowników Opery Śląskiej w Bytomiu. Z jego inicjatywy w 1999 roku powołał wraz z prof. Heinzem Kieferem Stowarzyszenie „Euro-Most Górny Śląsk - Europa dla miasta Bytomia”.
Gabriela Łacna - zm. 21 grudnia 2022 r.
W 2019 roku weszła do Sejmiku w miejsce Wojciecha Koniecznego, który w wyborach parlamentarnych został wybrany do Senatu. Łacna była związana z Lewicą. W 2021 roku szef struktur Lewicy w woj. śląskim poinformował o tym, że Gabriela Łacna jest w ciężkim stanie i leczy się onkologicznie.
Andrzej Iwan - zm. 27 grudnia 2022 r.
Nie pochodził z terenów dzisiejszego województwa śląskiego, ale był ważną częścią historii Górnika Zabrze. Legenda polskiej piłki. W 1978 roku zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy do lat 17. Tego samego roku został powołany na Mistrzostwa Świata w Argentynie, ale nie udało mu się przebić do pierwszego składu. Na mundial w 1982 roku jechał jako jeden z najlepszych polskich piłkarzy. Kontuzja wyeliminowała go już w drugim meczu. Wówczas biało-czerwoni zdobyli brązowy medal. Na MŚ 1986 nie pojechał z powodu kontuzji, która miała poważny wpływ na jego dalszą karierę. 1985 roku przeszedł z Wisły do Górnika Zabrze, z którym zdobył mistrzostwo Polski. Pod koniec lat 80 tych grał w niemieckim Bochum.
Jan Ludwiczak - zm. 11 stycznia 2023 r.
Pochodził z Poznania. W czerwcu 1956 r. uczestnik demonstracji w Poznaniu. We wrześniu 1980 r. uczestniczył w strajku w kopalni „Wujek”, był wiceprzewodniczącym Komitetu Strajkowego; wiceprzewodniczącym Komitetu Założycielskiego, od grudnia 1980 r. przewodniczącym Komisji Zakładowej w kopalni Wujek. Po jego aresztowaniu 13 grudnia 1981 roku wybuchł strajk w kopalni Wujek, który zakończył się tragiczną pacyfikacją, w której zginęło 9 górników.
Prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki - zm. 14 stycznia 2023 r.
Były rektor SUM uzyskał dyplom lekarza z wyróżnieniem uzyskał w Śląskiej Akademii Medycznej. W tej samej uczelni uzyskał tytuł doktora. W 2007 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Był specjalistą w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny ratunkowej, zawodowo był związany z Wydziałem Nauk Medycznych SUM w Zabrzu.
Marek Plura - zm. 21 stycznia 2023 r.
Śląski polityk, poseł, europoseł i senator. Od urodzenia chorował na zanik mięśni, dlatego od samego początku swojej politycznej kariery walczył o prawa dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Pomimo nieuleczalnej choroby, był niezwykle aktywnym politykiem. Jego nazwisko od zawsze kojarzyło się z walką o prawa Ślązaków do swojej tożsamości. Nie wstydził się godać w przestrzeni publicznej. Wielokrotnie inicjował starania o ustanowienie języka śląskiego jako języka regionalnego w Polsce.
Grażyna Wołowiec - zm. 30 stycznia 2023 r.
Znana wszystkim jako Bytomska Smerfetka, uznana za symbol miasta, zawsze radosna i uśmiechnięta. Jednak w życiu nie miała łatwo. Wychowała się w domu dziecka, nie była również w pełni sprawna, przez co niekiedy spotykała się z drwinami. Mimo wszystko dla większości mieszkańców była skarbem miasta.
Augustyn Dyrda - zm. 3 lutego 2023 r.
Artysta-rzeźbiarz. Urodził się w Wyrach w 1926 roku, mieszkał w Tychach-Paprocanach. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczeń profesora Xawerego Dunikowskiego. Specjalizował się w dużych pomnikach, popiersiach i medalach. Autor m.in. statuetki "Górnośląskiego Tacyta", tyskiego Pomnika Walki i Pracy (zwanego "Żyrafą"), a także pomnika Grota Roweckiego w Tychach. Miał 96 lat.
Roman Lentner - zm. 15 marca 2023 r.
Urodził się w Chropaczowie (dzisiaj dzielnica Świętochłowic). Tam zaczynał też grać w piłkę. Z obozu dla młodzieży z górniczych rodzin trafił do... pomorskiego LZS Karlino. W 1956 roku wrócił na Górny Śląsk. W wieku 19 lat trafił do Górnika Zabrze. Dla Zabrza grał 13 lat. W oficjalnym meczach jako skrzydłowy zdobył 75 goli i jeszcze więcej asyst. Z Górnikiem świętował 8-krotnie tytuł mistrza Polski. W reprezentacji Polski zagrał ponad 30 raz, w tym w meczu z ZSRR na Stadionie Śląskim oraz na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie.
Pogo - zm. 14 kwietnia 2023 r.
Raper Pogo, czyli Rafał Pogorzelski. Śląski raper. Związany z Katowicami. Zajmował się nie tylko muzyka. Był dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Zajmował się też działalnością charytatywną. Miał 37 lat.
Radosław G. Ostałkiewicz - zm. 9 maja 2023 r.
Wójt gminy Jaworze dr Radosław G. Ostałkiewicz pojechał służbowo jako uczestnik wyjazdu studyjnego Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ziemia Bielska” na Sardynii. O wypadku poinformowały najpierw włoskie media. Przekazały, że z okna hotelu w Cagliari wypadł Polak, który nie przeżył upadku. Jak się później okazało, ofiarą był wójt Jaworza. Prokuratura we współpracy z włoskimi służbami, prowadzi śledztwo w tej sprawie.
Danuta Sokal - zm. 15 maja 2023 r.
Bytomska działaczka społeczna. Była niezwykle zaangażowana w sprawy miasta, brała aktywny udział w działaniach społecznych i oddolnych inicjatywach. Była m.in. współzałożycielką Rady Bytomskich Organizacji Pozarządowych, a następnie jej członkinią przez kilka lat i przewodniczącą przez dwie kadencje. Brała udział w organizowaniu Dni Bytomskich Organizacji Pozarządowych, a także w pracach związanych z konkursem na najlepszego wolontariusza, nagradzanego statuetką Bytomskiego Anioła Wolontariatu. Należała również do Polskiego Klubu Ekologicznego, aż do momentu jego likwidacji.
Dr Adam Wędrychowicz - zm. 7 czerwca 2023 r.
Był działaczem opozycyjnym w PRL-u, następnie działał w samorządzie gliwickim, a także był posłem III kadencji. Pracował w szpitalu nr 1 w Gliwicach. Była tam ordynatorem, a następnie dyrektorem.
Jolanta Wadowska-Król - zm. 18 czerwca 2023 r.
Lekarka i działaczka społeczna z Katowic. Przyczyniła się do poprawy jakości życia w Katowicach. Mówiła głośno o szkodliwym oddziaływaniu przemysłu w PRL-u i nie bała się żadnych konsekwencji. Podczas pracy z dziećmi w Szopienicach zaczęła dostrzegać objawy zatrucia metalami ciężkimi - w szczególności ołowiem. Rozpoczęła pracę nad poznaniem przyczyn ołowicy. Wyniki jej badań zaczęły uświadamiać ówczesne władze i społeczeństwo o szkodliwym wpływie przemysłu ciężkiego na zdrowie ludzi mieszkających na Górnym Śląsku i Zagłębiu.
Andrzej Molin - zm. 17 lipca 2023 r.
Był znanym w Beskidzie Śląskim samorządowcem. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel. W latach 1992-2006 był dyrektorem Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle. W 2002 roku został radnym Wisły. W latach 2006-2010 był burmistrzem swojego ukochanego miasta. Był też radnym powiatu cieszyńskiego. W 2018 roku został radnym Sejmiku województwa śląskiego.
Ravgor - zm. 18 lipca 2023 r.
Ravgor, czyli Rafał Górecki prawie dekadę temu był jednym z najpopularniejszych twórców internetowych w Polsce. Spopularyzował w naszym kraju tzw. pranki, czyli uliczne żarty. Wymyślał i nagrywał też różnorodne uliczne akcje improwizacyjne. Współpracował z innymi popularnymi youtuberami. Większość swoich materiałów tworzył na ulicach śląskich miast. Zniknął nagle z internetu. Kilka lat temu opublikował film, w którym przyznał się do chorowania na depresję oraz długu. Zmarł tragicznie w wieku 35 lat.
Arkadiusz Loska - zm. 20 lipca 2023 r.
Przez ponad 20 lat pracował jako dziennikarz radiowy i telewizyjny. Przez większość swojej kariery był związany z Górnym Śląskiem. Współpracował z TVN24, TVS, Radio eM, Radio Plus, Radio Top. Był też rzecznikiem prasowym Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Od kilku lat pracował w Starostwie Powiatowym w Mikołowie. Prywatnie pasjonował się muzyką - pisał o niej i sam grał.
Piotr Mankiewicz - zm. 19 sierpnia 2023 r.
- Pochodzę z Grudziądza. Przyjechałem do Rozbarku, ponieważ moja mama była ze Śląska. Pracowałem na kopalni „Rozbark", dostałem tutaj mieszkanie i dobrze mi się tutaj żyje – mówił w rozmowie z naszym portalem. Jego mama była spokrewniona z pierwszym marszałkiem Sejmu Śląskiego - Konstantym Wolnym. Po zakończeniu pracy w kopalni, poświęcił się na rzecz swojego ukochanego muzeum. Od ponad 20 lat Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie przyciąga tłumy.
Agnieszka Strzemińska - zm. 25 sierpnia 2023 roku
Była jedną z najbardziej znanych dziennikarek i prezenterek Radia Katowice. W rozgłośni przy ul. Ligonia pracowała przez 33 lata. Znana z wielu audycji, w tym m.in.: "O czym milczy historia?", "Słowa i słówka" i "Książki mojej młodości". Dbała o poprawne posługiwanie się polszczyzną. W marcu została członkinią Rady Języka Polskiego przy prezydium Polskiej Akademii Nauk.
Dr Andrzej Klimczak - zm. 29 sierpnia 2023 r.
Był cenionym neurochirurgiem. Pracował w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Miał 55 lat. Przegrał walkę z ciężką chorobą.
Biskup Jan Wieczorek - zm. 13 września 2023 r.
Był pierwszym biskupem gliwickim. W 1969 został administratorem parafii Świętej Trójcy w Bogacicy, a od 1970 do 1981 był proboszczem tej parafii. W 1961 został wykładowcą prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. W latach 1961–1981 był zatrudniony w Sądzie Biskupim w Opolu na stanowisku obrońcy węzła małżeńskiego W 1981 roku został biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. Był odpowiedzialny za gliwicki region duszpasterski. W 1992 roku Jan Paweł II mianował go biskupem w nowo utworzonej diecezji gliwickiej. 29 grudnia 2011 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z funkcji biskupa diecezjalnego gliwickiego.
Prof. Marek Szczepański - zm. 11 października 2023 r.
Ceniony socjolog z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, uczony o ugruntowanej pozycji naukowej w Polsce, a także na arenie międzynarodowej. Cieszył się olbrzymim autorytetem w środowisku i miał bogaty dorobek badawczy. Miał 67 lat.
*Kamilek z Częstochowy - zm. 8 maja 2023 roku
W tym szczególnym dniu chcemy też upamiętnić 8-letniego Kamilka z Częstochowy. Przez ponad miesiąc lekarze z GCZD w Katowicach walczyli o jego życie. Tragiczna historia Kamilka wywołała w Polsce głośną dyskusję o bezpieczeństwie dzieci, szczególnie narażonych na okrucieństwo swoich opiekunów. Sprawa Kamilka wykazała też sporo niedoskonałości w systemie i służbach, które mogły zapobiec tej tragedii.