Olaf Lubaszenko nowym dyrektorem częstochowskiego teatru

60011

Redakcja

17 sierpnia 2022

Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie od 1 września będzie miał nowego dyrektora. Zostanie nim znany aktor i reżyser Olaf Lubaszenko.

Olaf Lubaszenko do 1 września będzie pełnił funkcję dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. To kolejny wybitny aktor i reżyser, który zaopiekuje się częstochowską placówką artystyczną .W przeszłości dyrektorami teatru byli m.in. Marek Perepeczko i Piotr Machalica. 

- Pojawienie się Olafa Lubaszenko na dyrektorskim fotelu nawiązuje do zwyczaju zatrudniania w Częstochowie na tym stanowisku znanych aktorów. To kontynuacja linii, która u nas wspaniale się sprawdza. Wystarczy wymienić takie nazwiska jak Henryk Talar, Marek Perepeczko czy Piotr Machalica. Uwielbiani przez częstochowską publiczność gwarantowali zadowolenie widowni i sukcesy samej instytucji kultury. Nowy dyrektor to nowa energia - skomentował wybór prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Funkcjonowanie częstochowskiego Teatru jest możliwe przede wszystkim dzięki finansowaniu ze środków miejskich. Dotacja samorządowa stanowi lwią część budżetu tej instytucji. Oczywiste jest więc dla mnie, że Teatr im. Adama Mickiewicza powinien być jak najbliżej związany z miastem i jego mieszkańcami. Oferta programowa takiego teatru również powinna być zróżnicowana. Naturalnie wiele scen działa właśnie w ten sposób. Kluczowe są proporcje, co do konkretnych tytułów, nazwisk i projektów; wszystko w przemyślanym porządku osadzone na osi czasu - powiedział na swojej prezentacji Olaf Lubaszenko. 

Miasto jako organizator, po dwóch nierozstrzygniętych konkursach na stanowisko dyrektora teatru i zainteresowaniu wyrażonym przez Olafa Lubaszenko, wystąpiło do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o wyrażenie zgody na powołanie na okres trzech sezonów artystycznych (tj. od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2025 r.) - bez przeprowadzana konkursu. Minister wyraził zgodę. Wystąpienie z wnioskiem poprzedziło uzyskanie przez organizatora opinii właściwych związków zawodowych i stowarzyszeń twórczych.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3