Ojciec dusił chłopca na transmisji w sieci. Minister Wójcik chce karać za patostreaming

Tiktokowarodzinka
Kastelik

Szymon Kastelik

21 marca 2023

Sprawa "tiktokowej rodzinki" zszokowała całą Polskę. Para transmitowała w sieci jak dusi własnego syna. Teraz grozi im kilka lat więzienie. Minister z Solidarnej Polski chce wprowadzenia nowego przestępstwa: patostreamingu. 

Na fragmencie transmisji widzimy, jak mężczyzna trzyma swojego 7-letniego syna, a następnie dusi go ciężarem ciała. 7-latek zaczyna się dusić. Woła mamę, prosi o pomoc. Ojciec dalej "leży" na nim.

- Może w końcu będzie święty spokój - mówi matka, która tylko przesuwa stolik. Dziecko nie może już oddychać. Dopiero wtedy ojciec puszcza chłopca, a wyraźnie przerażona matka masuje go i próbuje wdmuchać powietrze w usta. Chłopiec krzyczy, krztusi się, ale na szczęście łapie oddech.

Biuro Obrony Praw Dziecka zawiadomiło w tej sprawie policję, która zatrzymała "tiktokową rodzinką". Transmisja z "duszenia" zniknęła z sieci. Ale to nie była pierwsza "patologiczna" sytuacja. Para z Dąbrowy Górniczej udostępniała już wcześniej treści, na których widzimy m.in. jak ojciec nagrywa tiktoka z synem do wulgarnego dźwięku.

Patostreaming w kodeksie karnym?

Chłopiec trafił do rodziny zastępczej. Jego rodzice otrzymali dozór policyjny oraz zakaz publikowania w sieci. Prokuratura zarzuca im znęcanie się nad osobą nieporadną ze względu na wiek. Grozi im nawet 8 lat więzienia.

Zbulwersowany filmikiem rodziny z Dąbrowy Górniczej jest minister w Kancelarii Premiera, Michał Wójcik z Solidarnej Polski. Za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował o tym, że najprawdopodobniej do kodeksu karnego trafi nowe przestępstwo: patostreaming.

- Dziecko nie jest przedmiotem! Jestem wstrząśnięty wydarzeniami w Dąbrowie Górniczej. Obecnie analizujemy przepisy pod kątem pilnych zmian legislacyjnych i wprowadzenia nowego przestępstwa do kodeksu karnego - patostreamingu - napisał Wójcik.

Patostreaming nie jest "nowością". Niestety od kiedy internet stał się powszechny (zwłaszcza w telefonach), a platformy umożliwiają każdemu transmisję, zjawisko patostreamingu pojawiło się bardzo szybko. Ale nie pozostawało bezkarne. Swoje sprawy przed sądem mieli lub ma nadal kilka "gwiazd polskiego internetu". 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.6µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3