Od soboty Fałatówka dostępna do zwiedzania

Csm df5aa falatowka 01 40dca7c6ab

Redakcja

7 maja 2021

Od 8 maja b.r. (sobota) muzeum Juliana Fałata będzie można ponownie zwiedzać. Dom malarza - Fałatówka - znajduje się w Bystrej koło Bielsko-Białej i ostatnimi czasy była zamknięta w związku z pandemią i trwającym tam remontem.

Wicedyrektor bielskiego muzeum Wojciech Glądys poinformował, że remont w Fałatówce objął dach i elewację. Kosztował blisko 680 tys. zł. Na czas prac ekspozycja została zdemontowana i przeniesiona. Muzeum skorzystało z tej okazji i po zakończeniu prac przy dachu, odświeżyło pomieszczenia wewnątrz domu malarza.

W Fałatówce prezentowana jest ekspozycja o charakterze biograficzno-artystycznym. Zobaczyć można prace Fałata, wykonane w różnych technikach, kompozycje innych artystów, pochodzące z kolekcji malarza, a także różnego typu pamiątki, dokumenty, fotografie, korespondencję od i do artysty, dyplomy, rzeczy osobiste i sprzęty stanowiące wyposażenie budynku.

Julian Fałat urodził się w 1853 r. Kształcił się w Krakowie, Zurychu i Monachium. Przebywał w Rzymie i Hiszpanii. Przez kilka lat pracował na dworze cesarza Wilhelma II w Berlinie. Po powrocie do Krakowa został profesorem i wieloletnim rektorem tamtejszej Szkoły Sztuk Pięknych.

Szczególną popularność zyskał jako twórca akwarel. Posługiwał się również techniką olejną i pastelową. Na początku tworzył w konwencji realistycznej, z czasem zbliżył się do impresjonizmu. Malował głównie sceny myśliwskie i zimowe krajobrazy, także widoki architektury, typy ludowe i portrety, a także sceny rodzajowe. Artysta, chory na płuca, przeprowadził się do Bystrej wraz z rodziną w 1910 r. W Fałatówce mieszkał do śmierci w 1929 r. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.6µg/m3 PM2.5: 5.0µg/m3