Od początku 2022 roku zginęło 10 pieszych w woj. śląskim

35 692857

Redakcja

7 lutego, 2022

Za nami dopiero 38 dni 2022 roku, a w województwie śląskim zginęło już 10 pieszych. W połowie przypadków do tragedii doszło na przejściach dla pieszych.

W ostatnim czasie do takiego zdarzenia doszło w niedzielę w Chorzowie, gdzie na ul. Wojska Polskiego samochód potrącił dwóch mężczyzn. Jeden z nich zmarł w szpitalu.

Do tragicznych zdarzeń na przejściach dla pieszych dochodziło na terenie dużych, jak i mniejszych miast śląskiej aglomeracji, takich jak: Gliwice, Chorzów, Mysłowice czy Pyskowice. W większości tych zdarzeń (z pierwszych ustaleń mundurowych) wynika, że kierujący nie ustąpili pierwszeństwa pieszym. Tylko w jednym przypadku prawdopodobnie zawinił pieszy - informuje śląska policja.

Dlatego w kodeksie drogowym pojawił się przepis, który nakazuje zmniejszenie prędkości kierowcom pojazdów, czyli samochodów, motocykli itp. -  Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu, albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście - dodaje policja.

Policja przypomina również, że piesi też mają swoje obowiązki. Warto zaopatrzyć się w odblaski i w sposób prawidłowy przechodzić przez jezdnie - to znaczy w miejscach do tego przeznaczonych. 
 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 52.7µg/m3 PM2.5: 46.7µg/m3