Od dziś szczepionki w ograniczonej liczbie

Szczepienie 1

Redakcja

18 września, 2020

Jedna szczepionka na 180 dni dla pacjenta powyżej 9. roku życia i dwie dla dzieci poniżej tego wieku. Tylko tyle od dzisiaj może wydać apteka lub punkt aptecznych pacjentowi, który zgłosi się po szczepionkę przeciw grypie.

Fluarix Tetra, Influvac Tetra i Vaxigrip Tetra, te trzy rodzaje szczepionek przeciwko grypie, po wczorajszym obwieszczeniu w Urzędu Dzienniku Ministra Zdrowia, dostępne są w ograniczonej ilości.

Wszystko wskazuje też na to, że ograniczenia w dostępności do leku będą dotyczyć także tych szczepionek, które będą przepisywane poza wskazaniami do refundacji.

Dzisiejsze ograniczenie ma uniemożliwić pacjentom kupowanie szczepionek ponad potrzebę. Farmaceuci od pewnego czasu  sygnalizowali, że zdarzało się w aptekach realizować recepty z 2 lub 3 opakowaniami tej samej szczepionki. Nierzadko w takich sytuacjach, to lekarze przepisywali w ten sposób lek dla siebie lub swojej rodziny.

Podczas konferencji prasowej szef MZ poinformował, że dostępność szczepień na grypę w Polsce będzie zwiększona.

Udało nam się zwiększyć dostępność szczepień na grypę w Polsce. Dzisiaj zostało wydane polecenie o zwiększenie rezerw materiałowych w zakresie szczepionek na grypę na ponad pół miliona szczepień

– powiedział dziś minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dzisiaj zostało wydane polecenie o zwiększenie rezerw materiałowych w zakresie szczepionek na grypę na ponad pół miliona szczepień. Jesteśmy po zakończonym postępowaniu zorganizowanym przez Agencję Rezerw Materiałowych. Będziemy korzystali z tych ofert, które już zostały złożone – przekazał.

Myślę, że jest to bardzo ważna informacja, na którą czekają nasi obywatele i myślę, że można powiedzieć, że możemy czuć się bezpiecznie

– dodał Niedzielski.

Źródło: PAP/mgr.farm.pl
Foto: Pixabay.com

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3