Od 1 maja w pszczyńskim szpitalu rusza Pododdział udarowy

Pododdział udarowy pszczyna

Redakcja

21 kwietnia 2024

Szpital Joannitas w Pszczynie uzyskał kontrakt z NFZ na specjalistyczne świadczenia neurologiczne oraz świadczenia w zakresie leczenia udarów mózgu. O otwarcie oddziału Zarząd Szpital starał się od maja 2022 roku.

Szpital jest gotowy na przyjęcie pacjentów

- Infrastruktura Pododdziału udarowego przygotowana była już od kilku tygodni – mówi Katarzyna Michalik, Prezes Zarządu Szpitala Joannitas w Pszczynie. I dodaje: - Czekaliśmy tylko na pozytywne rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, udało się, więc od maja zaczynamy leczenie.

Na pacjentów czeka 16 łóżek, w tym cztery stanowiska intensywnego nadzoru medycznego. Dodatkowo oddział posiada pracownię elektrofizjologii, w której wykonywane będą badania EEG, EMG oraz salę do rehabilitacji i fizjoterapii.

Wygrać z czasem
W przypadku leczenia udaru mózgu najważniejszym czynnikiem jest czas. Na podjęcie skutecznej terapii pacjent ma 4,5h od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Do tej pory udarowi pacjenci naszego regionu byli transportowani do innych specjalistycznych placówek, co znacznie zmniejszało ich szanse na wyleczenie i samodzielne funkcjonowanie. Nowy pododdział udarowy w Szpitalu Joannitas w Pszczynie skróci czas reakcji na udar, co zwiększy szanse pacjentów na pełne wyzdrowienie.

Gotowi do działania

- Funkcjonowanie Oddziału dla udarowców ma swoją specyfikę działania – opieka nad pacjentami z paraliżem wymaga od zespołu medycznego nie tylko wiedzy i umiejętności w leczeniu, ale także ponadprzeciętnej cierpliwości, spokoju i wyrozumiałości – mówi dr n. med. Paweł Dobrakowski, ordynator Pododdziału udarowego. I dodaje: - Jesteśmy w pełni gotowi do pracy.

Szpital prowadzi Oddział neurologiczny od 2018 r. Oddział wyposażony jest w 18 łóżek. Łącznie z Pododdziałem udarowym VII piętro Szpitala będzie w stanie zabezpieczyć 34 chorych jednocześnie. Pacjenci mogą korzystać również ze szpitalnej Poradni neurologicznej, która przyjmuje pacjentów od kwietnia 2023 r.

powiązane artykuły:

Pszczynaautobus
Lokalne 19 marca 2024

- To były bardzo dobre 20 lat dla Pszczyny - ocenia burmistrz miasta Dariusz Skrobol, kiedy mówi

Maxresdefault
Wideo 17 marca 2024

Jak Unia Europejska "działa" w samorządzie? Wystarczy przyjechać do ➡️Pszczyny! Nowe inwestycje e

Suszecpkp
Lokalne 11 marca 2024

Spółka PKP PLK zamierza przebudować perony między Pszczyną a Żorami, co pozwoli na wygodniejsze p

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.6µg/m3 PM2.5: 14.6µg/m3