Nowy sprzęt za 4,5 mln złotych w WSS nr 5 w Sosnowcu

IMG 8219

Redakcja

29 grudnia, 2022

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu zainstalowano angiograf sufitowy o wartości niespełna 4,5 miliona złotych, który został zakupiony z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Jest łatwym w obsłudze urządzeniem, którego szerokie możliwości pozwalają sprostać najnowszym wymaganiom angiografii i małoinwazyjnych zabiegów naczyniowych, ze szczególnym uwzględnieniem radiologii zabiegowej i chirurgii naczyniowej. Zastosowane w nim innowacyjne technologie sprzętowe i programowe umożliwiają połączenie inteligentnych rozwiązań i łatwości obsługi, pozwalając z jednej strony na zwiększenie produktywności, z drugiej – na uzyskiwanie lepszych rezultatów klinicznych. 

- Zakup nowego angiografu z całą pewnością przyczyni się do poprawy jakości udzielanych świadczeń i będzie to miało bezpośrednie przełożenie na pacjentów – mówiła Anna Jedynak, wicemarszałek województwa śląskiego.

- Z całego serca dziękuję Pani Marszałek Annie Jedynak i Panu Marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu za umożliwienie zakupu i przekazanie środków na ten cel. Aparat będzie głównie wykorzystywany przez zespół chirurgów naczyniowych, również do realizacji ministerialnego projektu endowaskularnego leczenia udaru mózgu (trombektomia) – dodał Krzysztof Bestwina, Dyrektor Naczelny WSS5.

Jak tłumaczył Krzysztof Szaniewski, p.o. Dyrektora ds. Medycznych, angiografia to badanie oparte na medycznej technice obrazowania, pozwalające na wizualizację wnętrza naczyń krwionośnych oraz organów w ciele, z koncentracją na układzie krwionośnym: żyłach, tętnicach oraz komorach serca. - Za pomocą angiografii ocenić można stan naczyń praktycznie w całym ciele: od badań krążenia mózgowego, przez naczynia krwionośne w obrębie głowy, tętnice szyjne, krążenie krwi w płucach, w tętnicach wieńcowych (angiografia wieńcowa, koronarografia), a także naczyniach w jamie brzusznej – podkreślał Krzysztof Szaniewski.

Możliwe jest wykonanie wirtualnego skanu 3D pacjenta wraz z możliwością planowania zabiegu na modelu komputerowym znacząco skracając tym czas zabiegu, produktywność operatorów i odczuwalnego dyskomfortu pacjentów. System wyposażony został również w duży detektor, zapewniający wysoką wydajność w zaawansowanych procedurach klinicznych z wykorzystaniem większego pola obrazowania. Matryca zaś pozwala na uwidocznienie najmniejszych naczyń.

Oprogramowanie zaimplementowane w systemie pozwala m.in. na:

  • śródzabiegowe uzyskiwanie przekrojów tomograficznych o bardzo wysokiej rozdzielczości przestrzennej (dzięki wykorzystaniu do rekonstrukcji danych z wszystkich pikseli detektora);
  • trójwymiarową wizualizację przepływu środka kontrastowego przez naczynia;
  • redukcję artefaktów pochodzących od obiektów metalowych np. implantów, coili czy znaczników stentu.

System wyposażony jest też w specjalizowane narzędzie do planowania i wspomagania zabiegów implantacji stengraftów aortalnych. Oprogramowanie to automatycznie modeluje ścianę aorty i wyznacza odejścia tętnic bocznych oraz linii środkowych naczyń na podstawie danych z uprzednio zarejestrowanych badań CT. Zintegrowane celowniki laserowe oraz oprogramowanie do planowania pozwalają na wybór ścieżki wkłucia, dobór optymalnych projekcji i kontrolę nad przebiegiem procedur z użyciem igły

własne / mat. prasowy, fot. WSS nr 5 w Sosnowcu 

IMG 0965

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 26.7µg/m3 PM2.5: 21.7µg/m3