Nowy podział Dąbrowy Górniczej na okręgi wyborcze. Sprawdź, gdzie głosować

Okregi wyborcze w dabrowie gorniczej

Redakcja

6 marca 2024

Podczas zaplanowanych na 7 kwietnia 2024 roku wyborów samorządowych mieszkańcy Dąbrowy Górniczej wybiorą 25 radnych nie w pięciu, jak do tej pory, lecz w czterech okręgach wyborczych. W związku z nowym podziałem warto wcześniej sprawdzić gdzie głosować.

Podział miasta na cztery okręgi wyborcze to konsekwencja decyzji Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej sprzed kilku lat. Radni zdecydowali wtedy o podziale miasta na 18 dzielnic. I do takiego podziału liczbę okręgów i obwodów wyborczych w wyborach samorządowych dostosował teraz Komisarz Wyborczy w Katowicach. Co to oznacza?

Tak jak do tej pory wybierzemy w Dąbrowie Górniczej 25 radnych, lecz już w czterech, a nie w pięciu okręgach. Liczba mandatów przypisana do każdego okręgu wynika z liczby osób zamieszkujących w okręgu.

OKRĘG I (5 MANDATÓW) – dzielnice: Mydlice, Śródmieście;

OKRĘG II (6 MANDATÓW) – dzielnice: Reden, Zielona-Pogoria, Antoniów;

OKRĘG III (7 MANDATÓW): Gołonóg Wschodni, Gołonóg Południowy, Gołonóg Północny;

OKRĘG IV (7 MANDATÓW) – dzielnice: Strzemieszyce Wielkie, Strzemieszyce Małe, Łosień, Łeką, Okradzionów, Błędów, Ząbkowice, Ujejsce, Trzebiesławice, Tucznawa-Bugaj-Sikorka.

– Nowe granice okręgów i liczba mandatów do obsadzenia upraszczają orientację co do tego, jakie tereny reprezentować będą nowo wybrani radni. W efekcie nowego podziału nie będzie sytuacji, w której na przykład mieszkańcy osiedla Kasprzaka mają wspólnego reprezentanta z mieszkańcami Ujejsca, mimo że są częścią Gołonoga, a ich bieżące potrzeby są często odmienne – podkreśla Paweł Gradzik, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Nie zmienia się natomiast liczba obwodów do głosowania (65). W związku z nowym podziałem na okręgi warto jednak sprawdzić, gdzie mieścić się będzie siedziba obwodowej komisji wyborczej właściwa dla konkretnego miejsca zameldowania. Przy okazji zmian liczby okręgów uporządkowano bowiem numerację obwodów, z których część została przeniesiona do nowych lokalizacji. To konsekwencje rozdzielenia siedzib obwodowych komisji, które znajdują się w różnych okręgach. Przy okazji o 6 zwiększyła się liczba lokali przystosowanych dla osób z ograniczoną ruchomością.

powiązane artykuły:

Bazylak
Lokalne 21 lutego 2024

Poseł Wojciech Saługa i senator Beata Małecka-Libera w imieniu Koalicji Obywatelskiej poparli kan

Konsekwencje zakupu samochodu bez oc
Lifestyle 4 marca 2024

Zakup samochodu to ważna decyzja, która wiąże się z wieloma aspektami, w tym z ubezpiecze

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 17.9µg/m3 PM2.5: 15.6µg/m3