Nowy mural powstaje w Dąbrowie Górniczej

IMG 3633 01

Redakcja

12 września, 2022

Dąbrowa Górnicza zyska nowy mural. Specjalnie na zaproszenie Fabryki Pełnej Życia do Dąbrowy Górniczej przyjechał uznany artysta streetartowy Paweł Ryżko i wykonuje mural, nawiązujący swoją tematyką do historii tego miejsca.

W ramach 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Fabryce Pełnej Życia odbędzie się wyjątkowa lekcja historii z przemysłowej przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego w połączeniu z prezentacją projektu nowego centrum miasta – Fabryki Pełnej Życia. Jednym z elementów wydarzenia, które odbędzie się w sobotę, 17 września jest mural, który powstaje na elewacji budynku ZREMBU.

Autorem muralu jest Paweł Ryżko. Jest on absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Przez 5 lat współpracował z grupą Twożywo. Jest autorem okładki albumu Franka Zappy „Hammersmith Odeon” wydanego z okazji 70. rocznicy urodzin artysty. W roku 2012 otrzymał stypendium ministra kultury „Młoda Polska”. Jego twórczość opiera się głównie na plakacie, typografii, muralu i szablonie, stylistycznie nawiązując do tradycji konstruktywizmu. Prace Pawła Ryżko były pokazywane w ramach wielu wystaw zbiorowych i nagradzane na konkursach graficznych.

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

 

EDD plakat A3 aktualny

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 57.4µg/m3 PM2.5: 51.8µg/m3