Nowy limit zakupu węgla w e-sklepie PGG

DSC 5599
Kastelik

Szymon Kastelik

5 października, 2022

Już tylko dwie tony ekogroszku lub orzecha można kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. Spółka oferuje uzupełnienie zapasów na zimę poprzez dokupienie trzech ton miału. Problem w tym, że nie można palić takim węglem w nowszych piecach.

W sierpniu i na początku września w sklepie PGG doszło do dwóch podwyżek cen węgla. Ekogroszek w workach kosztuje 1770 złotych za tonę. Luzem 250 złotych mniej (1520 złotych). Kostka i orzech luzem 1470 złotych za tonę. Zwykły groszek 1420 złotych. 

Dlaczego doszło do kolejnej podwyżki cen? Spółka tłumaczy to zwiększeniem nakładu inwestycyjnego i wydobycia. - Wzrost koniecznych nakładów wynika również z ponoszenia przez PGG S.A. coraz wyższych kosztów operacyjnych zakupu energii, stali, materiałów oraz usług niezbędnych do bieżącej produkcji. Od początku 2022 r. na rynku skokowo podrożała m.in. stal niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk (spółka zapłaci za nią aż o 78 proc. więcej niż przed rokiem). Znacznie droższa jest także energia elektryczna i paliwa a także usługi dla zakładów górniczych. Według prognoz techniczno-ekonomicznych w PGG S.A. wydatki będą w tym roku aż o 2,4 mld zł większe - czytamy w oświadczeniu PGG.

Tymczasem Polska Grupa Górnicza zmienia kolejny raz zasady sprzedaży. W sklepie internetowym klienci mogą kupić maksymalnie dwie tony surowca (ekogroszek i orzech). Spółka uruchomiła sprzedaż miału (w poniedziałki, środy i piątki), który ma uzupełnić zapasy węgla. Problem w tym, że tysiące mieszkańców województwa śląskiego z powodu uchwały antysmogowej wymieniło piece na nowsze modele, w których palenie miałem jest praktycznie niemożliwe. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.1µg/m3 PM2.5: 10.2µg/m3