Nowe wiadukty i przejścia pod torami powstają w województwie śląskim

Csm Wiadukt w Jaworznie Ciezkowicach widok z lotu ptaka na obiekt i prace na obiekcie fot Karol Kaurzel 038c2e0e06

Redakcja

24 kwietnia 2023

Nowe wiadukty i przejścia pod torami m.in. w Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Myszkowie. Ich cel jest prosty: poprawa bezpieczeństwa. Budowa 11 obiektów ma łączną wartość ponad 110 mln zł. PLK SA realizują zadania przy wsparciu środków unijnych i budżetowych.

W Dąbrowie Górniczej pociągi jeżdżą po nowym wiadukcie kolejowym, który zastąpił skrzyżowanie w poziomie szyn i zapewnił sprawne przejazdy kolejowe oraz bezpieczną komunikację drogową. Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej korzystają też z wybudowanego przejścia pod torami przy ul. Konopnickiej. - Dzięki inwestycji przekraczanie torów jest bezpieczniejsze i wygodniejsze. Pieszo-rowerowy trakt powstał w miejscu przejazdu i łączy przylegające do linii części miasta. W Dąbrowie Górniczej Gołonóg wybudowano nowy wiadukt kolejowy, pod którym będzie droga, ścieżka rowerowa i chodnik. Te prace zakończą się w czerwcu 2023 r. Nowe przejście podziemne w stacji Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce zwiększy poziom bezpieczeństwa, połączy dwie strony miasta, ułatwi dostęp do peronów i komunikację pieszym, osobom o ograniczonej możliwości poruszania się i rowerzystom - informuje PKP PLK.

Prowadzone są również prace budowlane w Strzemieszycach, które zakończą się w IV kwartale br. Wartość prac przy 4 obiektach na terenie Dąbrowy Górniczej to ponad 23 mln zł.

Wiadukt drogowy nad przystankiem Jaworzno Ciężkowice jest już zbudowany. 70-metrowy obiekt z chodnikami i wydzielonymi ścieżkami rowerowymi zastąpi przejazd w ciągu ul. Ciężkowickiej. - Nowy obiekt zwiększy bezpieczeństwo, usprawni komunikację drogową i skróci czas przejazdu na drugą stronę miasta. Poprawiona zostanie dostępność do kolei. Wartość prac to ponad 54 mln zł - informuje PKP.

 Przewidywany termin oddania wiaduktu do użytkowania to połowa 2023 r.

Inny wiadukt drogowy powstaje w Myszkowie nad linią kolejową Częstochowa - Zawiercie. Sprawniejsza będzie komunikacja na ruchliwej drodze łączącej Żarki i Koziegłowy. Zadanie realizowane jest przez PLK SA i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Wartość inwestycji to ponad 17 mln zł netto, w tym udział PLK to 4,8 mln zł netto. Projekt ubiega się o dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace zaplanowano do końca 2023 r.

W ramach zadania „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” realizowanego przez PLK SA powstał nowy wiadukt kolejowy nad autostradą A1. -  Pociągi jeżdżą też po nowym wiadukcie w Pyrzowicach nad drogą DW 913. Pod obiektem powstaje droga i chodnik, które planowane są do udostępnienia w połowie roku. Wartość dwóch wiaduktów to prawie 9 mln zł. Projekt jest współfinansowany z funduszy unijnych - dodaje PKP PLK.

Powstaną również nowe wiadukty w Radzionkowie oraz w Chorzowie przy ul. Głogowskiej i nowym przystanku Chorzów Uniwersytet. Dla pieszych będzie bezpieczne przejście pod torami w ciągu ul. Strzelców Bytomskich. Projekt jest dofinansowany z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość nowych obiektów to ok. 20 mln zł.

fot. PKP PLK

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.9µg/m3 PM2.5: 4.3µg/m3