Nowe umowy na termomodernizację budynków w Sosnowcu

Zaruskiego1

Redakcja

29 marca, 2023

Trwa termomodernizacjach budynków w Sosnowcu należących do miasta. Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu podpisał umowę na termomodernizację kolejnych budynków.

Projekt w pierwszej kolejności dotyczył termomodernizacji budynków przy Szczecińskiej 1, Wierzbowej 3 i Sobieskiego 18.

W sierpniu 2022 roku Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu podpisał umowę na przemianę kilkunastu budynków: przy ul. Szczecińskiej 2, 4, 5, 12, 14, 15A, 16, Lipowej 18a, 20, 22, Andersa 83A, 85 i Pułaskiego 9. Przemianę przeszedł także budynek przy Hubala Dobrzańskiego 124, gdzie znajduje się przychodnia oraz budynek mieszkalny przy Zaruskiego 1.

- Nie zmieniamy swojego podejścia. Nie przestajemy finansować wymian źródeł ciepła, bo nadal uważamy, że zdrowie jest najważniejsze. MZZL zapowiadał, że to nie koniec i tak też się stało - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Termomodernizacja w Sosnowcu

Zakład podpisał właśnie umowę na termomodernizację trzech budynków: przy ulicy Andersa 81, Andersa 87 i Czeladzkiej 25cd. – To kolejne budynki, które zostaną odmienione. Mieszkańcy zyskają nowe źródła ciepła – ekologiczne, ale też same budynki zmienią się wizualnie tłumaczy Rafał Łydek, dyrektor MZZL w Sosnowcu.

Koszt termomodernizacja to ponad 2,5 mln złotych. Przy ulicy Andersa mieszkańcy zyskają ogrzewanie gazowe, a przy Czeladzkiej budynek zostanie „wpięty" do sieci c.o. Prace mają się zakończyć w wakacje.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał Miejskiemu Zakładowi Zasobów Lokalowych w Sosnowcu dofinansowanie w wysokości prawie 8,4 mln złotych na prace w tych lokalizacjach.

- Działamy cały czas, a efekty są naprawdę duże. W 8 lat zlikwidowaliśmy 6500 pieców. To efekt inwestycji w termomodernizację, ale też licznych dopłat do likwidacji tzw. kopciuchów. Dzięki temu, liczba dni z przekroczeniami pyłu zawieszonego spadła ze 106 w 2013 roku, do 12 w 2022 roku. To nasz powód do dumydodaje prezydent Sosnowca.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 47.0µg/m3 PM2.5: 37.8µg/m3