Nowe stacje rowerów miejskich w Katowicach

Stacja roweru miejskiego na katowickim Rynku fot R Kazmierczak

Redakcja

3 czerwca, 2022

Tegoroczny sezon roweru miejskiego rozpoczął się 1 kwietnia i będzie trwał do 1 listopada. Od dzisiaj mieszkańcy Katowic mogą korzystać z siedmiu kolejnych stacji, które w większości zlokalizowane są przy obiektach sportowych. W tym roku, docelowa liczba rowerów wyniesie ok. 1000.

Nowe stacje wypożyczalni roweru miejskiego zlokalizowane są przede wszystkim w pobliżu miejskich boisk i ośrodków sportowych.

To stacje: Józefowska-Hala sportowa MOSiR, Ośrodek Sportowy Podlesianka, Boisko Rapid oraz Ośrodek Sportowy Gliwicka/Jana Pawła II.

Te stacje stanowią uzupełnienie możliwości dojazdu rowerem do miejskich obiektów sportowych.

Przypomnijmy, że stacje wypożyczania rowerów znajdują się już m.in. przy miejskich basenach w Brynowie i Burowcu czy Ośrodku Sportowym Kolejarz, ale też w popularnych miejscach wypoczynku, takich jak parki i skwery, np. Dolina Trzech Stawów, Park Bogucki, Park Kościuszki, Parku Zadole. Kolejna uruchomiona dzisiaj stacja znajduje się w pobliżu Osiedla Zgrzebnioka i chętnie odwiedzanego przez mieszkańców Parku Kościuszki. Dwie ostatnie dzisiaj uruchomione stacje to stacje GPP Business Park oraz Green Park.

Kolejna rozbudowa systemu czeka nas w lipcu.

Nowe stacje pojawią się m.in. w Parku Bolina, na osiedlu Gwiazdy oraz przy Fabryce Porcelany. Ponadto stacje będą pojawiać się w ramach realizacji inwestycji miejskich, np. w rejonie kompleksu sportowego przy ul. Asnyka - termin uruchomienia uzależniony będzie od zakończenia inwestycji.

 

Pierwsze rowery miejskie pojawiły się w Katowicach w 2015 r. Wtedy były dostępne tylko trzy testowe stacje. Z roku na rok liczba stacji rosła. W 2019 r. było ich już 76, a w 2020 r. 83. W 2021 r. przekroczona została liczba 100 stacji. W dniu tegorocznego startu systemu w bazie zarejestrowanych było łącznie 102 277 użytkowników.

W zeszłym roku od kwietnia do listopada system łącznie zanotował 130 171 wypożyczeń rowerów. Wśród użytkowników byli tacy, którzy bardzo często korzystali z tego środka lokomocji. Rekordzista wypożyczał rower aż 502 razy. W samym 2021 r. zarejestrowało się ok. 10 tys. użytkowników. Średni czas wypożyczenia wynosił ok. pół godziny. Najczęściej użytkownicy wypożyczali i zwracali rower w tej samej stacji.

Aby wypożyczyć rower, najpierw należy się zarejestrować w systemie, a następnie na terminalu przy stacji wybrać opcję ,,Wypożycz”. Każde pierwsze 15 minut jest darmowe, później do pierwszej godziny koszt wynosi 1 zł, druga godzina kosztuje 2 zł, trzecia 3 zł, a każda kolejna 4 zł. Z rowerów można korzystać przez całą dobę.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.0µg/m3 PM2.5: 20.2µg/m3