Fotografowie z Górnego Śląskiego nagrodzeni na Grand Press Photo 2022

Grandpres

Redakcja

3 czerwca, 2022

Śląsk fotografią stoi. Ponownie fotografowie z naszego regionu zostali docenieni przez jury Grand Press Photo 2022. Wśród laureatów znaleźli się Magdalena Klyta i Krzysztof Gołuch.

Zdjęciem roku Grand Press Photo 2022 została fotografia autorstwa Wojciecha Grzędzińskiego pracującego dla „The Washington Post. Jego dzieło ukazuje Irinę Maniukinę, która gra na fortepianie w swoim dopiero co zbombardowanym przez Rosjan domu. Jak powiedział podczas gali finałowej sam autor, z ekipą byli świadkami zbombardowania jej domu i po prostu weszli do środka. Na szczęście nikt wtedy nie zginął. 

Jurorzy ponownie docenili fotografów z Górnego Śląska. Wyróżnienie w kategorii Young Poland otrzymała Magdalena Klyta z Lubszy (powiat lubliniecki), która współpracuje z naszym portalem. Na co dzień pracuje jako reporterka w TVP3 Wrocław i kończy studia magisterskie na Uniwersytecie Wrocławskim. Jej nagrodzone zdjęcie prezentuje kobietę podczas strajku "Lex TVN" we Wrocławiu.

- Jest to uhonorowanie mojej dotychczasowej pracy. Dające nadzieję, że można w fotografii coś osiągnąć. Już po zrobieniu tego zdjęcia, wiedziałem, że udało się uchwycić to co chciałam. Nie podejrzewałam, że to zdjęcie będzie "mocne w przekazie", ale przynajmniej połączy kilka ważnych wątków - mówi Magdalena.

Drugie miejsce w kategorii Documentary Project zajął Krzysztof Gołuch z Knurowa. Na co dzień jest pracownikiem ośrodka dla osób niepełnosprawnych i dziennikarzem Przeglądu Lokalnego. Do tegorocznej edycji Grand Press Photo zgłosił swój cykl "Smak Życia". Przedstawia codzienne życie mieszkańców Górnego Śląska, którzy są niepełnosprawni. 

- Ten cykl fotografuje od 2000 roku. Fotografie są związane z osobami z niepełnosprawnościami. Ogólnie fotografia i moja praca jest związana z tym tematem.  To są tysiące zdjęć. Nawet tego nie liczę. Zaczynałem jeszcze, kiedy była technologia analogowa.  Moim celem jest przypominać osobami z niepełnosprawnościami. Mówić o ich problemach - opisuje swoją pracę Gołuch. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 31.9µg/m3 PM2.5: 25.5µg/m3