Nowe ministerstwo w Katowicach! I to nie żadna obietnica wyborcza

Odsłonięcie tabliczki informującej o nazwie centrum dla osób samotnych fot M Mendala

Redakcja

21 września, 2023

W Katowicach powstaje nowe "ministerstwo", ale w żaden sposób nie związane z rządem i centralną polityką. To Społeczne Ministerstwo Samotności, czyli Centrum dla osób samotnych, które powstaje przy ulicy Mikołowskiej 44 w Katowicach.

W sierpniu Fundacja Wolne Miejsce wynajęła parter i pierwsze piętro w budynku przy ulicy Mikołowskiej 44, na okres 9 miesięcy z możliwością przedłużenia. Tego dnia doszło do uroczystego przekazania kluczy przez wiceprezydenta Katowic Jerzego Woźniaka. Budynek jest w dobrym stanie technicznym, więc aby kompleks dla osób samotnych mógł zacząć działać niezbędna jest jedynie adaptacja pomieszczeń i ich wyposażenie, za co odpowiada Fundacja Wolne Miejsce. Prace trwają, już w październiku Ministerstwo Samotności ma rozpocząć działalność.

- Utworzenie kompleksu ma na celu pomoc osobom, które z powodu samotności i innych wykluczeń będą potrzebowały obecności drugiego człowieka. A takich osób jest naprawdę dużo, bo samotność to choroba cywilizacyjna, która może doprowadzić m.in. do depresji. Mam nadzieję, że działalność tego miejsca będzie bodźcem dla potrzebujących towarzystwa do przełamania się i wyjścia do ludzi. Liczę, że doświadczenie Fundacji Wolne Miejsce zaprocentuje i osoby starsze, ale także inni mieszkańcy, którzy będą tego potrzebowali, znajdą tu pomoc i towarzystwo. Już dziś zapraszamy wszystkich samotnych – bez względu na wiek, bo miasto to wspólnota mieszkańców – mówi Jerzy Woźniak, wiceprezydent Katowic.

- Dwudziestoletnie doświadczenie w służbie bliskości wobec samotności doprowadziło nas właśnie do tego momentu. To miejsce zapoczątkuje w Polsce prawdziwą rewolucję. Rewolucję w myśleniu o milionach osób w naszym kraju, borykających się z samotnością i różnego rodzaju wykluczeniami. Będzie to pierwszy w Polsce koncept, wzorowany na sprawdzonych praktykach z Japonii i Anglii, ale jedyny na świecie w planowanej przez nas formie! zapowiada Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

Przy ul. Mikołowskiej powstają pomieszczenia, które będą dostępne dla wszystkich, którzy z powodu samotności i innych wykluczeń będą potrzebowali obecności drugiego człowieka. Znajdzie się tutaj m.in. Bistro Spichlerz – wyjątkowe miejsce serwujące niedrogie posiłki lunchowe dla potrzebujących mieszkańców miasta.

W budynku uruchomione zostanie centrum senioralne, które ma wesprzeć aktywizację seniorów poprzez zapewnienie im bezpiecznego miejsca, w którym będą mogli spędzać wspólnie czas. W pomieszczeniach znajdzie się także sala gimnastyczna oraz miejsca na różnego rodzaju warsztaty, szkolenia, spotkania z ciekawymi osobistościami, wieczorki taneczne czy bezpłatne porady prawne i psychologiczne.

fot. UM Katowice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 31.2µg/m3 PM2.5: 25.3µg/m3