Nowe cuda techniki w Planetarium Śląskim. "Weszliśmy w XXI wiek"

IMG 20231228 102104
Kastelik

Szymon Kastelik

29 grudnia 2023

Tuż przed zakończeniem 2023 roku dopełniła się modernizacja Planetarium Śląskiego. Działają już nowe instrumenty, które pozwalają wejrzeć w zakamarki wszechświata: nowy radioteleskop i nowy teleskop optyczny. - Weszliśmy w XXI wiek - mówi dyrektor Planetarium Śląskiego. 

W Planetarium Śląskim otwarto dwa obserwatoria astronomiczne, które zostały wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Pierwszy z nich to radioteleskop o czaszy 5 metrów, a drugi z instrumentów to teleskop optyczny wyposażony w zwierciadło o średnicy 70 cm - to drugi co do szerokości teleskop w Polsce.

- To dopełnienie wydanych już wcześniej 150 mln złotych. Obie inwestycje to 3,5 mln złotych. To czysta nauka, to czysta nauka. Te możliwości Planetarium edukacyjne wzrastają. Możliwości poznawcze uatrakcyjnią to miejsce. Nauka jest na wyciągnięcie ręki - komentuje marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

- To jeden z najlepszych teleskopów w Polsce - dodaje Chełstowski.

Podróż do gwiazd

Sprzęt jest skonfigurowany i gotowy do użycia. Za pomocą kilku kliknięć teleskop optyczny ustawia się automatycznie w wybranym kierunku. Nawet w dzień, w pełnym słońcu za jego pośrednictwem możemy obserwować najbliższe planety oraz gwiazdy. 

Teleskop optyczny służy przede wszystkim do prowadzenia badań, ale jest też udostępniony dla zwiedzających. Natomiast radioteleskop pozwala obserwować Słońce, Księżyc, jasne radioźródła oraz wyznaczać rozkład wodoru w ramionach spiralnych Drogi Mlecznej. Urządzenie posiada zaawansowaną linię wzmacniającą oraz dedykowane oprogramowanie.

Zadanie zostało w całości sfinansowane ze środków z budżetu Województwa Śląskiego.

Więcej w poniższym wideo: 

IMG 20231228 101830

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 27.7µg/m3 PM2.5: 22.9µg/m3