Nowa jakość okulistyki dla mieszkańców Bytomia i nie tylko

Tomograf okulistyczny

Redakcja

8 grudnia, 2023

Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu zakupił nowoczesny tomograf OCT. Urządzenie poprawi jakość leczenia i diagnozowania pacjentów na Oddziale Okulistyki i pomoże zapobiec utracie wzroku.

Nowy tomograf - aparat DRI OCT Triton plus - dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu wizualizuje nie tylko siatkówkę, nerw wzrokowy i ciało szkliste, ale również naczyniówkę i twardówkę. 

- Dzięki różnorodnym funkcjom obrazowania, takich jak angiografia OCT, autofluorescencja dna oka, OCT en face oraz angiografia fluoresceinowa, nowy sprzęt pozwala lepiej zdiagnozować, a następnie leczyć wiele patologii oczu - mówi Katarzyna Mokros-Kowalczyk, kierowniczka Oddziału Okulistyki w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu i dodaje, że obecnie nie wyobraża sobie pracy bez tego urządzenia. 

Łączny koszt zakupu tomografu to 369 tys. zł. Bytomska placówka pokryła całą kwotę zakupu z własnych środków.

Ratunek przed utratą wzroku

Tomograf diagnozuje wiele chorób w tym m.in. jaskrę, cukrzycowy obrzęk plamki żółtej czy otwór w plamce żółtej. Specjaliści z Oddziału Okulistyki w bytomskiej “Jedynce” z wykorzystaniem tego urządzenia najczęściej diagnozują zwyrodnienie plamki plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). 

- Wczesne wykrycie zmian w obrębie siatkówki często pozwala zapobiec rozwojowi zmian patologicznych i towarzyszącej temu utracie wzroku - podkreśla Katarzyna Mokros-Kowalczyk.

Nowa jakość okulistyki dla mieszkańców Bytomia i nie tylko

Sprzęt używany jest codziennie przez okulistów z bytomskiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 nie tylko w ramach pobytu pacjentów na Oddziale. Urządzenie pracuje całą dobę, także podczas ostrych dyżurów. 

- To ważne, aby bytomianie mieli dostęp do nowoczesnych metod leczenia. O ile starcza środków, zawsze będziemy wspierać nasz miejski szpital - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

powiązane artykuły:

Baby 428395 960 720
Lokalne 27 listopada, 2023

Bytomscy radni przyjęli program polityki zdrowotnej, który wprowadza dofinansowanie do leczenia n

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.6µg/m3 PM2.5: 10.0µg/m3