Nocna opieka zdrowotna w Katowicach. Gdzie udać się po pomoc? LISTA 2023

Nocna opieka zdrowotna katowice

Redakcja

18 lipca 2022

W noce i dni ustawowo wolne od pracy rolę przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) przejmują przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.Każdy ubezpieczony może bezpłatnie skorzystać z takiej pomocy, bez konieczności zapisywania się. Gdzie znajduje się nocna opieka zdrowotna w Katowicach?

Kiedy i kto może korzystać z nocnej opieki zdrowotnej?

Każda osoba ubezpieczona, która źle się czuje i obawia się, że stan zdrowia może się pogorszyć do następnego dnia, ale nie występuje u niej bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia może udać się do punktu nocnej opieki zdrowotnej. W ich przypadku nie obowiązuje rejonizacja, możemy wybrać dowolny punkt w całej Polsce. Nie dotyczy to także wybranego przez nas gabinetu lekarza rodzinnego, więc wizyta u lekarza nocnej opieki zdrowotnej nie oznacza wypisania się od lekarza rodzinnego. Lekarz nocnej opieki zdrowotnej może także przyjechać z wizytą domową ale tylko w uzasadnionych przypadkach.

Gdzie szukać pomocy? 

Lista przychodni świadczących nocną opiekę zdrowotną w Katowicach w 2023 roku:

-Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach, ul. Panewnicka 65,  tel: 32 605 35 29

-Szpital Murcki Sp. z o.o.  ul. Sokołowskiego 2, tel:  32 258 60 74  Opieka wyjazdowa - 32 255 61 62 wew. 290 lub wew. 311

-Szpital Zakonu Bonifratrów w Katowicach  ul. Ks. Markiefki 87, tel: 32 461 63 61   (przyjmuje również lekarz pediatra)

-American Heart of Poland SA – Szpital Polski im. św. Elżbiety ul. Warszawska 52.  tel. komórkowy: 885 801 103,   recepcja: 32 604 17 76, 32 604 17 77

Gdzie pomoc otrzymamy najszybciej?

Jeśli nie jedziemy do lekarza z dzieckiem, warto wybrać gabinet nocnej opieki zdrowotnej, w którym nie przyjmuje lekarz pediatra. Możemy liczyć wtedy na mniejsze kolejki, bez małych, płaczących pacjentów. Trzeba też liczyć się z tym, że przyjmujący nas lekarz będzie specjalizował się w innej dziedzinie niż ta, w której akurat coś nam dolega. Jeśli udamy się na oddział nocnej opieki zdrowotnej, w której przyjmuje także pediatra – jak w Szpitalu Zakonu Bonifratrów, przyjąć nas może lekarz pediatra.

Gdy podejrzewamy, że nasze życie może być zagrożone to możemy się udać od razu na Szpitalny Odział Ratunkowy jednego z Katowickich szpitali, ale tam trzeba się liczyć nawet z kilkugodzinnym czasem oczekiwania. Podobnie w przypadku szczególnych urazów np. oka czy oparzeń. Lepiej jest wtedy, zamiast na nocną opiekę zdrowotną, udać się na SOR specjalistycznego szpitala, w którym jest np. oddział okulistyczny czy pooparzeniowy.

nocna opieka zdrowotna w Katowicach 2023

Czy lekarz nocnej opieki zdrowotnej może wystawić receptę i zwolnienie lekarskie?

Lekarze nocnej opieki zdrowotnej mają takie same kompetencje jak lekarze rodzinni i mogą wystawiać recepty na leki refundowane oraz nierefundowane. Jednak mowa tutaj wyłącznie o lekach niezbędnych w przypadku, z którym się zgłaszamy do nocnej opieki zdrowotnej. Lekarz nie wystawi nam natomiast recepty na leki, które przyjmujemy regularnie. Poradnie nocnej i świątecznej  opieki  zdrowotnej  mają  również  obowiązek  wydać  pacjentowi  zwolnienie lekarskie, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Czy można wejść do lekarza z osobą towarzyszącą?

Dzieci i młodzież do 18 roku życia nie może korzystać porad lekarskich bez obecności rodzica lub opiekuna prawnego. Po pandemii koronawirusa w wielu przychodniach nadal proponowane jest, aby na wizyty przychodzić samemu, o ile sytuacja nie wymaga inaczej. Jeśli np. starsza osoba potrzebuje asysty, obsługa przychodni powinna się zgodzić na towarzyszenie jej. Jednak co się tyczy rodzin, proponowane jest, aby z dzieckiem do przychodni przychodził tylko jeden z rodziców czy opiekunów. Ponadto w przychodniach nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.

powiązane artykuły:

Ibuprofenczyparacetamol
Artykuły 15 sierpnia 2022

Paracetamol i ibuprofen to najczęściej stosowane przeciwbólowe i przeciwgorączkowe środki. Czym się

Prywatny szpital w katowicach
Wiadomości 16 sierpnia 2022

Polacy coraz częściej korzystają z usług medycznych w sektorze prywatnym. Krótki czas oczekiwania

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.7µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3