
W noce i dni ustawowo wolne od pracy rolę przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) przejmują przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.Każdy ubezpieczony może bezpłatnie skorzystać z takiej pomocy, bez konieczności zapisywania się. Gdzie znajduje się nocna opieka zdrowotna w Katowicach?
Kiedy i kto może korzystać z nocnej opieki zdrowotnej?
Każda osoba ubezpieczona, która źle się czuje i obawia się, że stan zdrowia może się pogorszyć do następnego dnia, ale nie występuje u niej bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia może udać się do punktu nocnej opieki zdrowotnej. W ich przypadku nie obowiązuje rejonizacja, możemy wybrać dowolny punkt w całej Polsce. Nie dotyczy to także wybranego przez nas gabinetu lekarza rodzinnego, więc wizyta u lekarza nocnej opieki zdrowotnej nie oznacza wypisania się od lekarza rodzinnego. Lekarz nocnej opieki zdrowotnej może także przyjechać z wizytą domową ale tylko w uzasadnionych przypadkach.
Gdzie szukać pomocy?
Lista przychodni świadczących nocną opiekę zdrowotną w Katowicach w 2023 roku:
-Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach, ul. Panewnicka 65, tel: 32 605 35 29
-Szpital Murcki Sp. z o.o. ul. Sokołowskiego 2, tel: 32 258 60 74 Opieka wyjazdowa - 32 255 61 62 wew. 290 lub wew. 311
-Szpital Zakonu Bonifratrów w Katowicach ul. Ks. Markiefki 87, tel: 32 461 63 61 (przyjmuje również lekarz pediatra)
-American Heart of Poland SA – Szpital Polski im. św. Elżbiety ul. Warszawska 52. tel. komórkowy: 885 801 103, recepcja: 32 604 17 76, 32 604 17 77
Gdzie pomoc otrzymamy najszybciej?
Jeśli nie jedziemy do lekarza z dzieckiem, warto wybrać gabinet nocnej opieki zdrowotnej, w którym nie przyjmuje lekarz pediatra. Możemy liczyć wtedy na mniejsze kolejki, bez małych, płaczących pacjentów. Trzeba też liczyć się z tym, że przyjmujący nas lekarz będzie specjalizował się w innej dziedzinie niż ta, w której akurat coś nam dolega. Jeśli udamy się na oddział nocnej opieki zdrowotnej, w której przyjmuje także pediatra – jak w Szpitalu Zakonu Bonifratrów, przyjąć nas może lekarz pediatra.
Gdy podejrzewamy, że nasze życie może być zagrożone to możemy się udać od razu na Szpitalny Odział Ratunkowy jednego z Katowickich szpitali, ale tam trzeba się liczyć nawet z kilkugodzinnym czasem oczekiwania. Podobnie w przypadku szczególnych urazów np. oka czy oparzeń. Lepiej jest wtedy, zamiast na nocną opiekę zdrowotną, udać się na SOR specjalistycznego szpitala, w którym jest np. oddział okulistyczny czy pooparzeniowy.

Czy lekarz nocnej opieki zdrowotnej może wystawić receptę i zwolnienie lekarskie?
Lekarze nocnej opieki zdrowotnej mają takie same kompetencje jak lekarze rodzinni i mogą wystawiać recepty na leki refundowane oraz nierefundowane. Jednak mowa tutaj wyłącznie o lekach niezbędnych w przypadku, z którym się zgłaszamy do nocnej opieki zdrowotnej. Lekarz nie wystawi nam natomiast recepty na leki, które przyjmujemy regularnie. Poradnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej mają również obowiązek wydać pacjentowi zwolnienie lekarskie, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Czy można wejść do lekarza z osobą towarzyszącą?
Dzieci i młodzież do 18 roku życia nie może korzystać porad lekarskich bez obecności rodzica lub opiekuna prawnego. Po pandemii koronawirusa w wielu przychodniach nadal proponowane jest, aby na wizyty przychodzić samemu, o ile sytuacja nie wymaga inaczej. Jeśli np. starsza osoba potrzebuje asysty, obsługa przychodni powinna się zgodzić na towarzyszenie jej. Jednak co się tyczy rodzin, proponowane jest, aby z dzieckiem do przychodni przychodził tylko jeden z rodziców czy opiekunów. Ponadto w przychodniach nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.