Niedzielski w Katowicach. Podpisano pierwszą umowę o wprowadzeniu opieki koordynowanej

Ffl Wj VHWIAA8 UP4

Redakcja

21 października, 2022

Dyrektor śląskiego oddziału NFZ podpisał umowę z pierwszą przychodnią w kraju o wprowadzenie w niej opieki koordynowanej. Oznacza to, że w przychodni na pacjentów będzie czekał koordynator, który zadba, żeby przychodnia zaopiekowała się pacjentem w terminie i mógł także skorzystać z konsultacji specjalistycznej.

Opieka koordynowana w POZ staje się faktem. W przychodni CenterMed w Katowicach podpisano umowę ze śląskim oddziałem NFZ na finansowanie takowej opieki. Przy podpisywaniu był obecny także Minister Niedzielski, który podkreślił, że opieka koordynowana to postawienie pacjenta w centrum uwagi. 

Myślę, że to jest fundamentalna zmiana modelu funkcjonowania Podstawowej Opieki Zdrowotnej. To już drugi etap reformy. Od lipca 2022 roku zwiększyliśmy zakres możliwych badań. Wprowadzenie opieki koordynowanej to dalsze poszerzenie oferty dla pacjenta - podkreślał Minister Zdrowia Adam Niedzielski. 

W jednostkach, w których zostaną podpisane umowy na wprowadzenie opieki koordynowanej, będzie pracował specjalny koordynator, który zadba o to, żeby pacjent terminowo, w odpowiednich chwilach był zaopiekowany przez przychodnie. Oznacza to nie tylko wizyty u lekarza rodzinnego, ale także konsultacje specjalistyczne dostępne w przychodni. W praktyce pacjent nie będzie musiał umawiać się do specjalistów z zakresu chorób: astmy, problemów kariologicznych, cukrzycy, chorób tarczycy, bo to zapewni mu przychodnia. 

Jeśli pacjent będzie potrzebował wizyty specjalisty z tych zakresów, przychodnia ma zapewnić mu możliwość konsultacji u tego specjalisty i to koordynator będzie umawiał pacjentowi tą wizytę. Koordynator będzie również dbał o to żeby była wykonana odpowiednia diagnostyka, w odpowiednim czasie. Wprowadzenie rozwiązań opieki koordynowanej w konkretnej przychodni jest dobrowolne. Te placówki, które już są gotowe do włączenia koordynacji, od 1 października 2022 r. mogą występować do oddziałów wojewódzkich NFZ z wnioskiem o rozszerzenie umowy o usługi związane z opieką koordynowaną.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.4µg/m3 PM2.5: 2.2µg/m3