Katowice wdrażają system Stop – Fon. Aplikacja ostrzeże przed przejściem dla pieszych

System ostrzega uzytkownikow smartfonow o zblizajacym sie niebezpieczenstwie Fot Sy Rybok

Redakcja

21 października 2022

Katowice wprowadzają innowację na przejściach dla pieszych, która ma ostrzegać użytkowników smartfonów o zbliżającym się niebezpieczeństwie. To część kampanii informacyjnej, której partnerem jest PZU S.A.

Katowice wdrażają pilotaż innowacyjnego rozwiązania Stop – Fon, poprawiającego bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Powstało ono z myślą o użytkownikach smartfonów, którzy zapatrzeni w ekrany nie zachowują ostrożności podczas przechodzenia przez ulicę.

System będzie działał do końca 2023 roku w dziesięciu wybranych lokalizacjach, wskazanych we współpracy z policją przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów: Aleja Korfantego (okolice ul. Gnieźnieńskiej), Obroki 87 (rejon Liceum Ogólnokształcącego nr 15), Witosa 3A, Podhalańska (rejon wyjścia ze Szkoły nr 13 i przedszkola), Plac Wolności/3Maja, Lwowska (okolice LO nr VI), Panewnicka 28 (okolice LO nr VII), między ul. Armii Krajowej a ul. Fredry, ul. Graniczną a ul. Ofiar Katynia oraz Kościuszki 19 (skrzyżowanie z ulicą Kopernika).

Stop – Fon to rozwiązanie stworzone przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu Zdroju, które wdrożyła firma  Proton Innowacje Sp. z o.o.  Inspiracją byli piesi, zwłaszcza dzieci i młodzież, którzy często wchodzą na przejścia dla pieszych nie podnosząc wzroku znad telefonu.

To autonomiczny system złożony z aplikacji, która po zainstalowaniu na urządzeniu mobilnym i w połączeniu z czujnikami montowanymi na pionowych znakach informacyjnych, automatycznie wyświetla ostrzegawczy komunikat o zbliżaniu się do przejścia. W założeniu powoduje to reakcję pieszego: podniesienie głowy, rozejrzenie się w obie strony i upewnienie, że można bezpiecznie przejść na drugą stronę. Komunikat przestaje się wyświetlać po wyjściu z zasięgu urządzenia.

Innowacja powstała przede wszystkim z myślą o pieszych, ale drugą grupą, która może skorzystać z aplikacji, są kierowcy.

"Stop – Fon jest odpowiedzią na dzisiejsze czasy, kiedy ludzie żyją w świecie wirtualnym, nie ruszając się nigdzie bez smartfona, często tracąc kontakt z rzeczywistością. Kierowcy natomiast, w momencie zbliżania się do przejścia dla pieszych z zamontowanym urządzeniem, zostaną odpowiednio wcześniej ostrzeżeni np. dźwiękiem bądź podczas używania nawigacji w telefonie, dzięki czemu będą uważniej obserwować to co dzieje się na drodze i zmniejszać prędkość" – mówi Mariusz Radomski, prezes zarządu  Proton Innowacje Sp. z o.o.

Do montażu systemu Stop-Fon nie jest potrzebna żadna dodatkowa infrastruktura, ponieważ wykorzystywana jest ta istniejąca, a konkretnie znaki pionowe D-6 (przejście dla pieszych). O obecności czujników na wybranych dziesięciu przejściach będą informowały tabliczki umieszczone w pobliżu, na których znajduje się m.in. kod QR. Po jego zeskanowaniu użytkownik smartfona zostanie odesłany do informacji o kampanii na stronie firmy i do samej aplikacji, możliwej do pobrania w sklepach Apple i Google Play.

Katowice to trzecie miasto po Żorach i Sosnowcu, które zdecydowało się na wdrożenie rozwiązania firmy  Proton Innowacje Sp. z o.o.. Partnerem kampanii jest PZU S.A.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 23.7µg/m3 PM2.5: 19.7µg/m3