20-latek zatrzymał autobus, kiedy kierowca zasłabł

61 729845 g

Redakcja

21 października, 2022

Tylko dzięki czujności i bohaterskiej postawie 20-letniego Łukasza Stolarczyka nie doszło do tragedii. Zauważył on, że kierowca autobusu zasłabł, a masywny pojazd nadal poruszał się drogą. Zrobił więc wszystko, aby zatrzymać autobus. Tarnogórski komendant policji mł. insp. Sławomir Bylicki osobiście mu pogratulował i podziękował za postawę.

18 października Łukasz, będąc pasażerem autobusu miejskiego, jako jedyny podjął się zatrzymania pojazdu w chwili, gdy kierowca zasłabł i utracił panowanie nad kierowanym autobusem. W tym czasie pojazd uderzył w samochód i wjechał do rowu. Łukasz jako jedyny z pasażerów podszedł do szoferki i próbował zatrzymać pojazd, który cały czas się przemieszczał. Wyciągnął kluczyki ze stacyjki, próbował wrzucić luz i zaciągnąć hamulec ręczny. Jendak nie znając obsługi autobusu, wykonane czynności nie zatrzymały rozpędzonego pojazdu. W końcu postanowił wcisnąć nogą hamulec. Wtedy autobus się zatrzymał.

Gdy policjanci tarnogórskiej drogówki podjechali, przekazał im kluczyki do unieruchomionego pojazdu. Mundurowi ustalili, że w autobusie podróżowało 11 pasażerów, spośród których najmłodsza dziewczynka miała niecałe dwa lata, a najstarsza pasażerka 76 lat. W wyniku zdarzenia kierowca i czterech pasażerów wymagało przewiezienia do szpitala. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że 20-latek uratował życie wszystkim pasażerom. 

W czwartek 20 października w budynku Urzędu Miasta Miasteczka Śląskiego odbyło się spotkanie z Łukaszem. Brał w nim udział Komendant Powiatowy Policji w Tarnowskich Górach inspektor Sławomir Bylicki i zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego aspirant sztabowy Michał Dzierka, a także z ramienia urzędu miasta Miasteczka Śląskiego zastępca burmistrza Łukasz Kowalkowski. Tarnogórscy mundurowi chcieli podziękować za postawę obywatelską godną naśladowania.

Tarnogórski komendant, korzystając z okazji, przedstawił  Łukaszowi propozycję pracy w Policji. Zauważył, że taka postawa i zimna krew przyda się w codziennej służbie. Bohater z rąk komendanta i naczelnika otrzymał podziękowania i drobne upominki. 20-latek na co dzień Mieszka w Miasteczku Śląskim, studiuje zajmuje się fotografią i gra w piłkę nożną na pozycji bramkarza. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.6µg/m3 PM2.5: 5.6µg/m3