Nie żyje Wanda Półtawska - przyjaciółka Jana Pawła II

Wp

Redakcja

25 października, 2023

Archidiecezja Krakowska poinformowała, że dzisiaj zmarła Wanda Półtawska, wieloletnia przyjaciółka Jana Pawła II. 2 listopada skończyłaby 102 lata. 

Urodziła się w Lublinie. Jako dziecko była harcerką. Po wybuchu II wojny światowej przystąpiła do walki konspiracyjnej. Została zatrzymana przez gestapo i do końca wojny przebywała w obozach. Torturowano ją, była też ofiarą eksperymentów paramedycznych. 

Po wojnie wróciła do "nowej" rzeczywistości w Polsce. W 1951 r. ukończyła medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała jako wykładowca akademicki, w 1967 r. zorganizowała Instytut Teologii Rodziny przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie i kierowała nim przez 33 lata. Brała udział w pracach Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. 

Również w latach 50-tych poznała Karola Wojtyłę. Zaczęli współpracować i szybko stali się przyjaciółmi. Nawet kiedy Wojtyła został papieżem, nie zerwali kontaktu i wysyłali do siebie listy. Jan Paweł II cenił sobie prawość, mądrość i doświadczenie Wandy Półtawskiej. Nazywał ją swoją siostrą. 

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 31.1µg/m3 PM2.5: 25.4µg/m3