Nie żyje Jan Nowicki. Przed karierą aktorską pracował w kopalni Bytom VIII

Jannowicki 2

Redakcja

7 grudnia, 2022

W środę, 7 grudnia 2022 roku zmarł znany aktor Jan Nowicki. Miał 83 lata.

5 listopada obchodził swoje 83. urodziny. Jan Nowicki urodził się w Kowalu. Najpierw studiował na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, ale został skreślony z listy studentów. Zatrudnił się w ówczesnej kopalni Bytom VIII - Miechowice. W ten sposób uniknął obowiązkowej służby wojskowej. Po roku wrócił na studia do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, którą ukończył w 1964.

Przez ponad 30 lat był aktorem Starego Teatru w Krakowie. Zagrał dziesiątki ról, które przeszły do historii Zadebiutował w spektaklu "Zaproszenie do zamku" w 1964 roku.

Pierwszy raz w filmie wystąpił w 1963 roku. Bardzo szybko został doceniony przez wielkich polskich reżyserów. Zagrał w filmach "Popioły" w reż. Andrzeja Wajdy oraz "Pan Wołodyjowski" Jerzego Hoffmana. Pierwsza główna rola przypadła mu w "Barierze" Jerzego Skolimowskiego. Grał też w węgierskich filmach reżyserowanych przez swoją byłą żonę Marty Meszaros.

Olbrzymią popularność zyskał po roli w filmie Wielki Szu z 1983 roku. To ugruntowało jego pozycję w polskiej kinematografii.

Wielokrotnie nagradzany. Zdobyła najważniejsze nagrody aktorskie w Polsce. Był doceniany również przez władze PRL-u, jak również przez współczesne.

fot. screen film "Sztos"

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3