Najbliższa zima bez węgla? " Kopalnie wydobywają i tak ile się da"

Coal gd45e4ea43 1920
Kastelik

Szymon Kastelik

26 lipca 2022

Czy na zimę będzie węgiel? Rząd obiecuje dopłaty i przekonuje, że zakupił "czarne złoto" za granicą. Problem w tym, że nie wiemy jakiej będzie jakości zagraniczny węgiel i za ile. Tymczasem polskie kopalnie pracują na pełnych obrotach.

Przypomnijmy, że z powodu embargo nałożonego na Rosję, Polska przestała importować rosyjski węgiel. Mowa nawet o kilku milionach ton rocznie. Tym samym na polskim rynku powstał deficyt, którego polskie kopalnie nie potrafią uzupełnić. W ostatnich latach regularnie zmniejszano poziom wydobycia, zwłaszcza w Polskiej Grupie Górniczej. Ponadto na notyfikację czeka nadal umowa społeczna, która przewiduje wprowadzenie kolejnych etapów odejścia od węgla. Dlatego związkowcy spotkali się 25 lipca z premierem Mateuszem Morawieckim w Katowicach. Szef rządu zadeklarował notyfikację umowy, co zdziwiło związkowców, ponieważ zakłada ona zmniejszenie wydobycia nawet o milion ton.

WIĘCEJ  "Ludzie bójta się, bo węgla nie ma i nie będzie". Związkowcy spotkali się z premierem

Polska nie byłą gotowa na odejście od rosyjskiego węgla, który z roku na rok był sprowadzany do naszego kraju w coraz większych ilościach. Jedno jest pewne: ta zima będzie chłodniejsza i to nie z powodu zmian klimatycznych. 

- Od 2005 roku, obojętnie kto by naszym krajem nie rządził, to cały czas wszystkim wbijał do głowy, ze węgla jest za dużo, że jest passé. I jest sytuacja tego typu, że na już węgla na polskich kopalniach nie przybędzie, Jeżeli umowa społeczna zostanie zrekonstruowana i realizowana, to myślę, że w optymistycznym wariancie, w sezonie grzewczym 2023/2024 moglibyśmy mówić o mniej więcej spokoju, jeżeli chodzi o ciepłe kaloryfery - ocenia Dominik Kolorz ze śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Premier na jednym ze spotkań obiecał, że rząd już teraz nakazał zwiększenie wydobycia węgla. Czy to w ogóle możliwe?

- Kopalnie z mojej wiedzy wydobywają i tak ile się da. Więcej się nie da - dodaje Kolorz. Rekonstrukcja umowy społecznej i zwiększenie inwestycji na kopalniach może uratować już kolejny sezon grzewczy. Natomiast zima 2022/2023 może być dla wielu z nas bardzo trudna i droga. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

15 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.3µg/m3 PM2.5: 3.8µg/m3