Nagrzany samochód jest śmiertelną pułapką. Gdy zauważysz pozostawione w pojeździe dziecko lub zwierzę REAGUJ!

Nagrzany samochod

Redakcja

21 czerwca 2024

Rozpoczął się okres wakacji, a wraz z nim wysokie temperatury. Podczas upałów wnętrze samochodu nagrzewa w ciągu kilkunastu minut nawet do temperatury 60°C. Przebywanie w takich warunkach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia, zwłaszcza małych dzieci. Gdy zauważymy pozostawione w pojeździe dziecko lub zwierzę REAGUJMY!

Dzieci ani zwierząt nie wolno zostawiać samych w pojeździe, niezależnie od pory roku. W upalne dni nie jest usprawiedliwieniem pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w aucie zaparkowanym w cieniu, lub z uchyloną szybą. Jeśli wydaje nam się, że lekko uchylone szyby pomogą, to niestety jesteśmy w błędzie. Gdy na dworze panują upały, temperatura w rozgrzanym samochodzie wzrasta w bardzo szybkim tempie, potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu kilku minut. Brak cyrkulacji powietrza utrudnia swobodne oddychanie. Tylko nasza rozwaga może uchronić nasze pociechy i zwierzęta przed tragedią. Przed odejściem od samochodu, zawsze sprawdzajmy, czy w aucie nie zostawiliśmy dziecka lub zwierzęcia.

Gdy zauważysz pozostawione w pojeździe dziecko lub zwierzę – REAGUJ!

W sytuacji, gdy odnalezienie właściciela samochodu jest możliwe np. stacja benzynowa, sklep osiedlowy, zrób to niezwłocznie.
Jeżeli odszukanie rodzica lub opiekuna dziecka jest niemożliwe np. parking pod centrum handlowym - zachowując ostrożność, zbij szybę w aucie, a następnie wezwij pogotowie i policję. Pamiętaj, że chroni cię tzw. prawo wyższej konieczności.
Jeżeli nie masz odwagi zbić szyby, zadzwoń pod numer 997 lub 112, albo albo najbliższej jednostki Policji i poinformuj o zaistniałej sytuacji. Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj dyspozytora numeru alarmowego lub policjanta. Gdy otrzymasz polecenie, aby dla ratowania życia wybić szybę w samochodzie – nie wahaj się. Jeżeli masz możliwość, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb. Z prawa wyższej konieczności korzystaj z rozsądkiem. Jeżeli masz możliwość, udokumentuj stan faktyczny za pomocą zdjęcia zrobionego telefonem lub zdobądź kontakt do świadków.

Zostawiając w kabinie auta dziecko, możemy odpowiadać za narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za ten czyn może grozić kara do lat 3 pozbawienia wolności, jak stanowi artykuł 160 § 1 Kodeksu Karnego. Natomiast zgodnie z § 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

powiązane artykuły:

66 668453
Wiadomości 16 sierpnia 2021

Ponad 30 stopni Celsjusza, upał i duchota. Nieodpowiedzialni właściciele czworonoga pozostawili psa

54 717956
Lokalne 26 lipca 2022

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Pomimo licz

40 712645
Lokalne 24 czerwca 2022

Pomimo apeli nadal zdarza się, że właściciele psów zostawiają je w nagrzanych autach. Na szczęście ś

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

29 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3