Nadchodzi SnowFest 2023! Kto wystąpi?

IMG 5546

Redakcja

26 lutego, 2023

SnowFest wraca do Szczyrku! Połączenie widowiskowej i ekstremalnej jazdy narciarskiej ze współczesną muzyką. Tam warto po prostu być.

Tegoroczna edycja SnowFest odbędzie się 3-4 marca na terenie skoczni w Szczyrku. Poniżej cały line-up dwudniowej, ekstremalnej imprezy!

PENDULUM

Pendulum to jedna z najważniejszych, najpopularniejszych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych kapel łączących drum’n’bass, breakbeat oraz rock. Przez lata sukcesów australijskiego zespołu puryści gatunku zarzucali grupie komercjalizację drum’n’bassu. Dla wielu młodych miłośników drum’n’bassu z pokolenia generacji „Z“, którzy nie załapali się na The Prodigy, ich muzyka była pierwszą okazją do styczności z tym gatunkiem, ponieważ hity takie jak Tarantula, Granite, Propane Nightmares, The Tempes, Wichcraft, Watercolour można było usłyszeć na przełomie lat `00. i `10. niemal w każdej grze wyścigowej, nie wspominając już o filmach i programach motoryzacyjnych oraz zawodach sportowych. Zespół zawiesił działalność w 2012 roku, ale powrócił najpierw z DJ setami, a następnie w 2020 roku, kiedy wydali utwory Driver i Nothing For Free, ich pierwszą nową muzykę od dekady. Po tych dwóch kawałkach w 2021 roku ukazała się czterościeżkowa EP-ka Elemental. Po niespodziewanym występie na festiwalu Reading tego lata australijska grupa Pendulum zagra w przyszłym roku w londyńskim Brixton w O2 Academy, a także w ramach Snowfest 2023 w Szczyrku na głównej scenie!


GOLDIE

Dla mediów – i nie tylko – to właśnie on jest uosobieniem drumnbassu. Rzecznikiem, mentorem, gwiazdą, liderem, legendą. Wprawdzie to mocno uproszczony obraz gatunku, jednak ma on swoje oczywiste przyczyny. Podczas gdy pozostali producenci i DJ-e wydadzą jakąś EP-kę czy zagrają na którejś z imprez, Goldie gości na bankietach w Hollywood, zatrudnia kilkudziesięcioosobowe orkiestry, randkuje z Björk, rozgłasza swoje manifesty, grywa w filmach, ma kłopoty z policją, pisze książkę, szczerzy złote zęby – słowem, robi wokół siebie więcej szumu, niż cała reszta drumnbassowej drużyny razem wzięta. Wytwórnia Metalheadz powstała w 1994 z inicjatywy Goldiego, Ronniego Randallema, oraz dwóch didżejów ze wczesnej sceny hardcore – Fabio i Grooveridera. Wydana przez nich Angel EP była jedną z pierwszych płyt, które odwoływały się do opisu artystycznego techno w połowie lat 90., zanim wymyślono nowe terminy jungle lub junglist, do opisania ich twórczości – łączenia dubu oraz szalonych breakbeatów.


MEDIC MC

Jeden z najprężniej rozwijających się autorów tekstów oraz MC na bristolskiej scenie muzycznej. Garściami czerpie z oldschoolowego hip hopu, grime'u, drum and bass i kultury soundsystemowej południowego Londynu, co stanowi podstawę jego lirycznej treści. Medic MC znany jest w Bristolu jako główny rezydent serii Alternate oraz innych marek na południowym zachodzie kraju. Jest regularnie zapraszany do hostowania artystów z bassowego topu ze względu niepowtarzalną charyzmę na scenie, flow, teksty oraz zdolności adaptacyjne, które czynią go najbardziej pożądanym MC na rynku. Medic MC wydaje płyty w tak uznanych wytwórniach jak: Fokuz, Vandal i Mac 2, a wkrótce ukaże się także jego materiał na Dispatch. Teraz znany ze swojego talentu i potencjału wraz z szeroką gamą nadchodzących wydawnictw, Medic jest tym, któremu należy się uważnie przyjrzeć - zwłaszcza podczas Snowfest 2023!



GRUBSON

Polski raper współpracował z wieloma formacjami muzycznymi i takimi muzykami jak: Pokahontaz, Junior Stress, Natural Dread Killaz, , Rahim, Skorup, Dreadsquad, O.S.T.R., Jamal, Abradab Bob One, PMM czy DonGURALesko, EastWest Rockers, DJ Feel-X. Grubson, znany z takich przebojów jak “Na szczycie” czy “Naprawimy to”, cieszy się niesłabnącą popularnością. Polski raper zadebiutował w 2009 roku, a jego płyta od razu pokryła się złotem. Druga, platynowa płyta “Holizm”, otrzymała nominację do Fryderyka w kategorii “Album roku hip-hop”. Grubson ma na koncie również hity powstałe we współpracy z Juniorem Stressem, Natural Dread Killaz, O.S.T.R., Jamalem i innymi. Koncert Grubsona to okazja do posłuchania jego największych przebojów na żywo - zwłaszcza, że publiczność zgromadzona na Snowfest traktuje z wyjątkową sympatią oraz uwagą!


RYSY

Duet Rysy, tworzony przez Wojtka Urbańskiego (Urbanski) i Łukasza Stachurko, prezentuje wszystko to, co najlepsze w naszej rodzimej klubowej elektronice, jednocześnie idąc o krok dalej pod względem przestrzenności, głębi i emocjonalnego przekazu zawartego w muzyce. RYSY szybko zdobyły uznanie w świecie polskiej muzyki alternatywnej. W 2016 roku duet nagrodzono statuetką “Odkrycie Roku” magazynu Muno, “Zespół Roku” magazynu Aktivist (plebiscyt Nocne Marki) oraz nominacją do nagrody Fryderyk w kategorii “Debiut Roku”. Pomimo tych sukcesów zespół zawiesił działalność 30 stycznia 2017 roku. Reaktywacja nastąpiła 31 grudnia 2020 roku wraz z premierą singla “4GET” - tytułowego utworu z albumu, który ma się ukazać na wiosnę 2021 roku. Na nowym materiale artyści idą o krok dalej pod względem przestrzenności, głębi i emocjonalnego przekazu zawartego w ich muzyce. Album "4GET" pełen będzie masywnych basów i pompujących bębnów zanurzonych w charakterystycznej dla duetu melancholii.

DIGITALISM

Tak brzmiałby Daft Punk gdyby w składzie miał jeszcze perkusistę" - mówiło się o Digitalism tuż po premierze ich pierwszych singli i koncertów. Jens "Jence" Moelle i İsmail "Isi" Tüfekçi postanowili założyć zespół bazujący na dwójce didżejów, ale którego nie można pomylić z żadnym innym duetem na klubowej scenie. Grać jak prawdziwa kapela - to ich odwieczna dewiza, którą starali się wprowadzać nie tylko na żywo, ale i w studiu, przy okazji nagrywania płyt "Idealism" oraz "I Love You, Dude". Na pierwszej z nich zadzierali nosa brudnym, syntezatorowym brzmieniem, na drugiej - wydanej nie tak dawno, bo w maju 2011 roku - nieco złagodnieli, ale wciąż trudno przy ich kawałkach ustać w miejscu. Wie coś na ten temat Julian Casablancas z The Strokes, który gościnnie zaśpiewał w utworze "Forrest Gump", przekonacie się wkrótce o tym także i wy podczas SnowFest Festival w Szczyrku! Gotowi na elektroniczne „Pogo” pod skocznia Skalite?

CATZ N DOGZ


Trudno było wyobrazić sobie jubileuszową edycję SnowFest bez tego duetu, zwłaszcza, że także i oni świętują okrągłe 20 lat obecności na scenie! Jeden z najważniejszych polskich projektów na scenie muzyki elektronicznej ostatnich lat. Duet tworzą Wojciech i Grzegorz, którzy wspólnie produkują, występują oraz prowadzą znany już na całym świecie label Pets Recordings. Artyści mają na swoim koncie 3 pełne albumy, mnóstwo świetnie przyjętych EP-ek oraz remiksy m.in. dla Basement Jaxx czy Kings Of Leon. Największym dowodem jakości projektu są marki, z którymi miał okazję współpracować – mowa tu m.in. o Dirtybird, Get Physical Music, Aus Music oraz Watergate Records, którego nakładem ukazał się ostatnio autorski mix Catz n’ Dogz z numerem 22. Ostatnimi czasy najwięcej szumu zrobiła ich wspólna kooperacja z Claude VonStroke, których utwór „Raggadagga” gościł na wszystkich najważniejszych festiwalowych scenach na świecie.

MC CONRAD

Jeden z pierwszych brytyjskich MC, który na światowej scenie już we wczesnych latach 90 skutecznie i konsekwentnie promował muzykę podziemia z pogranicza hip-hopu i electro. Stały bywalec najważniejszych klubów oraz festiwalowych scen, gdzie uchodzi za niekwestionowaną ikonę drum’n’bassu. Na swoim koncie ma tak kultowe kooperację jak chociażby Bukem & Conrad z legendarnym LTJ Bukem. To oni pod tym szyldem na lata zdefiniowali brzmienie pod szyldem wytwórni Good Looking. Wykonawca absolutnie wyjątkowy, utalentowany o charakterystycznym i niepowtarzalnym brzmieniu, które pozwoliło mu wyrazić w pełni swoje możliwości - a są nimi inspiracje house, techno, drum'n'bass - wszystkie głębokie brzmienia, których wspólnym mianownikiem jest bass i liryczna perfekcja. Podczas SnowFest wystąpi na scenie z polską legenda gatunku - Ros Addiction dając wyraz swojej wieloletniej przyjaźni i fascynacji basową muzyką.



LAST ROBOTS

Trudno napisać o nich cokolwiek nowego, ponieważ iRobot i Bert to jedni z najbardziej doświadczonych polskich DJ’ów i animatorów kultury. W ciągu swojej kilkunastoletniej aktywności muzycznej zdążyli wystąpić na wszystkich najważniejszych scenach w kraju, a także w ramach działalności promotorskiej – zaprosić do kraju największe gwiazdy światowej elektroniki! Jeśli kiedykolwiek znaleźliście się w sytuacji, że poszukiwaliście dobrej imprezy to na pewno ktoś wskazał adres pod którym występowali Last Robots! Tym razem także kierunek jest jasny: SnowFest i występ naszych festiwalowych reprezentantów!



ROS ADDICTION

Jeden z pionierów polskiej sceny klubowej, dj, producent i promotor znany najbardziej ze swych dokonań dla nurtu drum’n’bass. Otwartość umysłu i nieszablonowe podejście do muzyki powodują jednak, że jego płytotekę cechuje niezwykły eklektyzm. Historia Rosa, którego często określa się współtwórcą sceny drumandbass w Polsce sięga przełomu lat 80 i 90, a jego aktywność dalej wyznacza trendy w kraju nad Wisłą. Warto dodać, że Ros to pierwszy Polak w legendarnym londyńskim klubie Fabric, pojawił się tam dwukrotnie u boku LTJ Bukem’a przy okazji cyklu FabricLive – „Bukem In Session”.

CLS & WAX

Muzyka nie zna granic, a CLS&Wax są tego żywym przykładem. Połączyli swoje doświadczenie z wiedzą: Wax jako DJ wie, co porywa ludzi, a CLS potrafi osiągnąć taki efekt. Skutkiem tej współpracy jest debiut „Why don’t you” w 2004 na kompilacji „Weapons of Mass Creation”, wydanej przez „Hospital rec.” - jedną z najprężniej działających oficyn wydawniczych z muzyką drum’n’bass w Wielkiej Brytanii. Jako pierwsi polscy twórcy muzyki drum’n’bass zaistnieli na Wyspach Brytyjskich. Ich utwory grane były na falach BBC Radio One w audycjach Fabio i Grooverider’a oraz DJ Flight w BBC 1Xtra, a takie postacie jak: LTJ Bukem, High Contrast, Marky, The Insiders, London Elektricity, umieszczały ich produkcje w swoich setach didżejskich na całym świecie.

DIMENSION (UK):

Jego pseudonim artystyczny nie wziął się znikąd. Dimension, czyli Robert Alexander Etheridge funduje swoim słuchaczom wielowymiarową muzyczną podróż. Z jednej strony undergroundowe brzmienia, z drugiej radiowy vibe, oto skrajności, po jakich swobodnie się ślizga. Dimension bezkompromisowo traktuje swoją muzyczną twórczość i nie stroni od eksperymentów. Utwory sygnowane jego nazwiskiem wyróżniają się lekkością oraz energią. Dimension występuje na wszystkich najważniejszych festiwalach na świecie, a także współpracuje z największymi nazwiskami sceny drum`n bass takimi jak: Danger, Sub Focus, Wilkinson czy Shy Fx. Próżno szukać bardziej unikatowego artysty, który zdefiniował brzmienie drum’n’bass na lata, a także stworzył swoje unikatowe brzmienie, które połączyło wszystkich - nawet najbardziej radykalnych - słuchaczy muzyki bassowej. Na horyzoncie widać jego nowy, długogrający album, dlatego też podczas SnowFest nie zabraknie licznych przedpremierowych utworów.

FISZ EMADE TWORZYWO:

Polska grupa, wykonująca szeroko pojętą muzykę hip-hopową, m.in. z wpływami takich gatunków jak: jazz, downtempo czy funk. Powstała w 2002 roku w Warszawie, z inicjatywy braci: producenta muzycznego i instrumentalisty Piotra „Emade” Waglewskiego oraz rapera i wokalisty Bartosza „Fisza” Waglewskiego. W wersji koncertowej występują jako FISZ EMADE TWORZYWO, w mocno poszerzonym składzie, wsparci znakomitymi muzykami. Ich płyta „Mamut”, wydana w 2014 roku, to jedno z największych dokonań zespołu. Uznana przez wielu dziennikarzy muzycznych za płytę roku, uzyskała status Platynowej Płyty, została również laureatem Fryderyka 2015 w kategorii Album Roku Elektronika/ Indie/Alternatywa. Ich najnowszy album „Ballady i Protesty” to mocny powrót do korzeni, muzyczna podróż zespołu do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta - hip hop czy elektronika. To sentymentalna opowieść o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań, którą wspólnie postaramy się odnieść podczas festiwalu SnowFest Festival 2023.

BASS ASTRAL:

Bass Astral jest artystą, który przedefiniował polską muzykę elektroniczną, podnosząc ją do rangi poezji. Jest wizjonerem-alchemikiem, który znalazł przepis na syntetyczne złoto i koduje tę energię w dźwiękach. Z lekkością dyrygujący ludzkimi emocjami ma niebywałą zdolność do łączenia subtelnej muzyki instrumentalnej z taneczną elektroniką. Wśród swoich największych inspiracji wymienia takich artystów jak Nicolas Jaar, Flume, Nils Frahm czy John Frusciante. Na początku swojej muzycznej kariery występował w rockowym Clock Machine, aby później wraz z Igo stworzyć na rodzimej scenie projekt nowatorski: Bass Astral x Igo. Nie mając wcześniej do czynienia z muzyką elektroniczną, wnosi zupełnie nowe rozwiązania, dalekie od mód i trendów panujących w tej stylistyce. Dziś jego solowe koncerty to pełne tańca i improwizacji live acty, które oszałamiają publiczność w Polsce i zagranicą, i podczas SnowFest Festival 2023 będzie na pewno tak samo!

AN ON BAST:

Wyjątkowa kombinacja jej bogatej wyobraźni i doskonałych zdolności technicznych pozwala jej serwować wyjątkowe doznania muzyczne. Podczas koncertów porusza się od samplera do automatu perkusyjnego, od syntezatora modularnego do efektów, wykazując naturalną i pewną więź ze swoimi maszynami. Rezultatem jest wysokiej jakości spektakl i całkowite zanurzenie w kreowanym przepływie muzycznej energii. Swoimi koncertami zachwyciła publiczność wielu klubów i festiwali na świecie, między innymi Sonar (Barcelona), Fusion (Germany), Piknic Électronik Melbourne (Australia), Nachtdigital (Germany), 3000° Festival (Germany), a także nie tak dawno na słynnym i legendarnym Wembley w Londynie u boku samego Carl Cox, który wspólnie z Christopherem Coe zaproponowali jej wydanie płyty „I Create As i Speak” nakładem wytwórni legendarnego Carla Coxa. Album tworzy osiemnaście utworów – głębokich i wnikliwych eksperymentów muzycznych, tworzących spójną całość. Jest to swoista kompilacja dźwięków zorientowanych na przyszłość, przekraczających granice współczesnej muzyki tanecznej. Techno, acid – jakkolwiek by brzmiały – w wykonaniu An On Bast jest to myślenie o muzyce absolutnie poza schematem. Ta płyta to osobista i sugestywna kolekcja utworów, w której Anna bada swoją własną ewolucję, jako artystka w tych burzliwych czasach znajdując nowe rodzaje inspiracji, i która zaprezentuje w formie nieprzewidywalnego live actu podczas SnowFest Festival 2023!

ASTHMA:

21-letni asthma, a właściwie Mateusz Wardyński, zwrócił na siebie uwagę już ponad rok temu, gdy wydał swój pierwszy polskojęzyczny utwór, Centrala. Pochodzący z Bielska-Białej raper wcześniej pisał po angielsku. I chociaż podobnie jak Mata przed określeniem „głos pokolenia” się broni, to w przeciwieństwie do młodego Matczaka jest raperem rzeczywiście tworzącym hip-hop świadomy; jasno i dosadnie wyrażającym swoje poglądy. Co istotne, Asthma mówi w imieniu społeczeństwa, nie środowiska czy klasy. „Zawsze stronię od tego sformułowania [głos pokolenia]. Wiesz dlaczego? Bo często przypisuje się je jednostce. A według mnie to jest coś, co idzie milionem gardeł, a nie jednym. To z tym ludzie będą się utożsamiać. Ja zdecydowanie wolałbym sytuację, w której jest milion artystów, którzy mówią o pewnych kwestiach głośno, niż jedna osoba, która przez media będzie nazywana głosem pokolenia, bo często wydaje mi się to nieszczere” - podkreśla w licznych wywiadach, a my cieszymy się, że reprezentant bielskiej sceny wystąpi na głównej scenie SnowFest Festival, udowadniając, że polski rap - także ten tworzony przez młodszych pokoleniowo artystów - nie tylko może być jakościowy, ale również niezwykle estradowy i porywający tłumy zebrane pod sceną.


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.1µg/m3 PM2.5: 8.8µg/m3