Na terenie Suchogórskiego Labiryntu Skalnego powstanie wieża triangulacyjna

Mapa

Redakcja

18 października, 2022

Budowa wieży triangulacyjnej w Bytomiu-Suchej Górze na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Suchogórski Labirynt Skalny to projekt, który realizowany będzie w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

W piątek 14 października podpisana została umowa z wykonawcą, firmą F.H. JEST” Jerzy Jastrzębski z Gliwic na realizację tej inwestycji, która będzie kosztować 250 tys. zł. Budowa wieży triangulacyjnej zgodnie z umową zostanie zakończona do końca 2022 roku, a jej powstanie zrealizowane zostanie w ramach projektu "Park Wiedzy i Rekreacji w Bytomiu - Suchej Górze Geograficzne serce Górnego Śląska".

Budowa wieży triangulacyjnej na terenie Suchogórskiego Labiryntu Skalnego to z pewnością projekt, który zwiększy atrakcyjność tego miejsca dla turystów odwiedzających to jedno z najpiękniejszych miejsc w tej części naszego miasta”

mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

Inwestycja realizowana będzie w formule zaprojektuj - buduj. Wykonawca po przygotowaniu projektu budowlanego będzie musiał uzyskać niezbędne uzgodnienia, opinie oraz pozwolenie na budowę. W kolejnym etapie wykonane zostaną prace konstrukcyjne związane z budową wieży triangulacyjnej nad fundamentem punktu triangulacyjnego. Wieża o wysokości 6 metrów zostanie wykonana ze stalowej, lekkiej konstrukcji /po części skręcana/ z zabezpieczeniem antykorozyjnym.

Jakie znaczenie ma punkt triangulacyjny?

Punkt triangulacyjny, obecnie niepozorny kamień z wyrytym trójkątem i literami TP w Suchej Górze nazywany jest śląskim Greenwich i stanowi geodezyjne serce Górnego Śląska. Zanim do pomiaru odległości czy wyznaczenia położenia zaczęto stosować nowoczesne techniki, ludzie stosowali metodę zwaną triangulacją, która pozwalała wykonywać bardzo dokładne pomiary dla potrzeb wojskowych czy administracyjnych. Dzięki stworzeniu punktów triangulacyjnych wyznaczano granice państw, mapy dla danego obszaru czy mierzono odległości między różnymi punktami.

Znajdujący się w Bytomiu - Suchej Górze punkt triangulacyjny jest niepozornym kamieniem wystającym ok. 25 cm nad ziemią. To nie tylko ważny obiekt geodezyjny z czasów pruskich, ale równocześnie był bazą wszystkich śląskich kopalń węgla kamiennego.

Zabudowa wieży nad punktem triangulacyjnym będzie stanowić upamiętnienie dla pierwotnej wieży, która służyła geodetom przez dziesiątki lat”

mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Tym samym niepozorny kamień w Suchej Górze, jak również zabudowana nad nim wieża z pewnością będą ciekawą atrakcją turystyczną w Suchogórskim Labiryncie Skalnym.

DSCF2326

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.8µg/m3 PM2.5: 17.0µg/m3