Na polecenie prokuratora Śląskiego pionu PZ PK zatrzymano prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego

Handcuff g764413ea5 1920

Redakcja

22 maja, 2023

22 maja  funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego aktualnie zawieszonego w pełnieniu funkcji na mocy postanowienia prokuratora w związku z korupcyjnymi zarzutami jakie usłyszał w marcu 2023 r. Decyzję o zatrzymaniu wydał prokurator śląskiego pionu Prokuratury Krajowej.

14 marca prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński (pozwolił na używanie pełnego imienia i nazwiska) został doprowadzony do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratur Krajowej w Katowicach, gdzie usłyszał pięć zarzutów.

- Funkcjonariusze przeszukali miejsce zamieszkania zatrzymanego, Urząd Miejski oraz inne lokalizacje na terenie woj. świętokrzyskiego. Zabezpieczono dokumenty i nośniki danych, które mogą mieć znaczenie dowodowe - informował w marcu CBA. 

Prokuratura postawiła wówczas Jarosławowi Górczyńskiemu zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych w łącznej kwoce 40 tysięcy złotych w związku z pełnieniem funkcji publicznej prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego kwalifikowane z art. 228 § 1 kk oraz art. 230 § 1 kk, które zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Po 57 godzinach od zatrzymania sąd nakazał natychmiastowe zwolnienie prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. 

Kolejne zatrzymanie

Ponad dwa miesiące od pierwszego zatrzymania CBA na zlecenie śląskiego pionu Prokuratury Krajowej ponownie zatrzymało Jarosława Górczyńskiego.

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach (22 maja 2023 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego aktualnie zawieszonego w pełnieniu funkcji na mocy postanowienia prokuratora w związku z korupcyjnymi zarzutami jakie usłyszał w marcu 2023 r. Po doprowadzeniu do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach prokurator przedstawi zatrzymanemu kolejne zarzuty. Do czasu zakończenia czynności z podejrzanym, prokuratura nie będzie przekazywała szerszych informacji o sprawie - informuje Prokuratura Krajowa.

- Szanowni Państwo jestem niewinny. Kluczowe znaczenie ma polityczne tło sprawy, rzekome zdarzenie sprzed wielu lat ponownie wybucha przed wyborami. Ostatnio, przez lata, prowadzone przeciwko mnie postępowanie zakończyło się trzema wyrokami stwierdzającymi niewinność. Jestem przekonany, że czeka mnie ta sama droga, w której prawda zwycięży! - komentował w marcu Jarosław Górczyński.

Jarosław Górczyński prezydentem miasta jest od 2014 roku. Od marca jest zawieszony - jego obowiązki przejął I zastępca. Wcześniej był posłem wybranym z list PSL (jako bezpartyjny). 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 26.4µg/m3 PM2.5: 21.7µg/m3