Na Industriadę wąskotorówką. Na uczestników czekają przejazdy pociągiem, warsztaty i wystawy

347244195 782698427017564 1938845711175161870 n

Redakcja

16 czerwca, 2023

Sztuka Przemysłu - to hasło tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki, które już w sobotę, 17 czerwca zawita do śląskich miast i miasteczek. Jak co roku fani postindustrialu mogą liczyć na pełen atrakcji program imprezy na terenie stacji i parowozowni Bytom Karb.

Industriada przy ul. Reja startuje o 9.00. Na tych, którzy uwzględnili Bytom na swojej liście punktów do zwiedzenia, czekają przejazdy pociągiem, warsztaty i wystawy. Nie zabraknie też zwiedzania serca stacji - parowozowni. Jak co roku odwiedzający będą mieli możliwość sprawdzenia swoich sił w jeździe drezyną ręczną. Przejazd odbywa się na odcinku kilkuset metrów pod czujnym okiem wolontariuszy.

Podróże działającą nieprzerwanie od 1853 r. koleją wąskotorową cieszą się niesłabnącą popularnością, a już prawdziwym hitem jest przejażdżka przywróconą do życia przez pasjonatów ze SGKW lokomotywą parową T49 „Ryś”. Podczas Industriady niektóre pociągi będzie prowadziła właśnie ta zabytkowa maszyna. Bilety w jedną stronę kosztują od 10 do 20 złotych za osobę. Dzieci do lat 4 podróżują bezpłatnie. Hitem Industriady w Parowozowni będzie też możliwość zajrzenia do zakamarków maszyny, do których na co dzień dostęp mają jedynie serwisanci. Mechanicy opowiedzą o współpracy poszczególnych podzespołów lokomotywy, wyjaśnią, czy lokomotywa ma skrzynię biegów, ile cylindrów ma silnik itd. Nie zabraknie też pokazu oporządzania i pracy czynnego parowozu typu „Ryś”.

Jak zapowiadają organizatorzy Industriady, podczas tegorocznej edycji goście wyruszą w podróż, w czasie której będą szukać piękna w nieoczywistych rzeczach. A ponieważ świat przemysłu nierozerwalnie łączy się również ze sztuką, będzie okazja, by zobaczyć pokaz tancerzy Teatru Rozbark. W katowickiej Galerii Szyb Wilson 15-osobowa grupa tancerzy wykona performance, używając swoich ciał jako narzędzi do rysowania, pozostawiając ślady na murach kopalni. 

powiązane artykuły:

Zdjęcie 1
Lokalne 16 czerwca, 2023

Wszyscy, którzy 17 czerwca planują udział w Industriadzie, będą mogli bezpłatnie korzystać z komu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.7µg/m3 PM2.5: 8.9µg/m3