Na granicy z Kaliningradem stanie zapora

Fgirad PWIA Ap A Wa

Redakcja

2 listopada 2022

Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak poinformował w środę, 2 listopada o wzmocnieniu ochrony granicy z Obwodem Kaliningradzkim, na wzór działań podejmowanych na granicy z Białorusią.

Wicepremier i minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podczas zwołanej 2 listopada konferencji prasowej o wzmocnieniu granicy z Rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim. Ma tam stanąć zapora na wzór umocnień utworzonych na granicy z Białorusią. Zapora ma składać się z trzech rzędów ogrodzenia z drutu ostrzowego i osiągać wysokość 2,5 metra i 3 metry wysokości. Od polskiej strony zostanie postawione także ogrodzenie, które ochroni zwierzęta.

Prace nad ogrodzeniem będą trwały szybko, dlatego, że saperzy mają doświadczenie, które nabyli rok temu budując zaporę na granicy z Białorusią. Zapora uchroniła nasz kraj przed zalewem migrantów. W mojej ocenie był to plan napisany na Kremlu - poinformował minister Błaszczak. 

Jednocześnie wicepremier wyraził nadzieję, że decyzja ta będzie społecznie wspierana przez Polaków, pamiętając o ogólnokrajowych protestach, które odbywały się w obronie migrantów z Białorusi. - Mam nadzieję, że tym razem opozycja nie będzie urządzała wycieczek na granicę. Mam nadzieję, że nie będzie nękała żołnierzy i funkcjonariuszy. Społeczeństwo stanęło murem za polskim mundurem, mam nadzieję, że tak będzie również tym razem - dodał minister Błaszczak. 

Decyzja ta może wywołać oburzenie, ale naszych południowych sąsiadów (w sensie żartobliwym). Niedawno internet obiegła informacja o aneksji Kaliningradu przez Czechy i utworzeniu Kralovieckiego Kraju, do którego przez Polskę miał iść Beer Stream I, a nasi sąsiedzi w końcu mieli otrzymać dostęp do morza. Wszystko było oczywiście internetowym żartem w odpowiedzi na aneksję Krymu, który jednak szybko podłapały media i różne instytucje. Amerykańska ambasada w Czechach zapytała na Twitterze naszych sąsiadów czy chcą... kupić lotniskowiec. Wodny Park Tychy zaprosił Czechów do wizyty podczas ich podróży do Kralovca. O Kralovcu pisały też Ceskie Drahny (przewoźnik kolejowy w Czechach), a nawet czeska poczta.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.5µg/m3 PM2.5: 17.7µg/m3