Muzyka trzech epok w Filharmonii Śląskiej. Mozart, Mendelssohn-Bartholdy, Bach...

Repertuar filharmonii

Redakcja

17 maja 2024    Katowice

Koncert 17 maja w Filharmonii Śląskiej zabierze słuchaczy w świat bogactwa brzmienia i wielości barw w muzyce trzech epok. W programie dzieł Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta i Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego usłyszymy Śląską Orkiestrę Kameralną oraz Piotra Pławnera, który wcieli się tego wieczora w podwójną rolę skrzypka i dyrygenta.

Wieczór rozpocznie napisane w 1772 roku Divertimento D-dur KV 136 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Nawiązuje ono swoją formą do klasycznej, trzyczęściowej włoskiej uwertury o kontrastujących częściach (Allegro – Andante – Presto). Utwór ten prawdopodobnie został skomponowany na jeden z wieczorów muzycznych, odbywających się tradycyjnie w domach szanowanych mieszkańców Salzburga.

BILETY

Koncert d-moll na skrzypce i orkiestrę smyczkową napisany został przez Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego w wieku zaledwie 13 lat. Już w tym utworze objawia się nieprzeciętny talent kompozytora. Dzieło zachwyca lekkością i finezją partii solowej, pokrewną stylowi Mozarta.

Na zakończenie zabrzmi Kunst der Fuge Johanna Sebastiana Bacha. Jest ostatnim napisanym przez niego dziełem, zbiorem fug i kanonów o mistrzowskiej konstrukcji, które Carl Philipp Emanuel Bach określił jako „środek zastępujący kosztowne lekcje prywatne kontrapunktu”. Kompozytor nie określił instrumentarium, na które przeznaczony jest ten zbiór, dlatego na przestrzeni lat zarejestrowano liczne wykonania, m.in. fortepianowe, organowe, klawesynowe oraz orkiestrowe. Podczas majowego koncertu w Filharmonii Śląskiej to Śląska Orkiestra Kameralna ukaże publiczności, jak interesująca i inspirująca jest muzyka polifoniczna autorstwa niekwestionowanego wirtuoza tej formy.

powiązane artykuły:

Game Music Fest hologramy
Wydarzenia 1 kwietnia 2024

Koncert MUZYKA FILMOWA | PGE HoloGramy to jedno z wydarzeń w ramach GAME

Christopher Park filharmonia
Wydarzenia 3 kwietnia 2024

Koncert 10 maja w Filharmonii Śląskiej będzie niezwykłą okazją do wsłuchania się w dzieła niezwyk

Sunwook Kim
Kultura 25 marca 2024

26 kwietnia w Filharmonii Śląskiej będzie okazją do spotkania z wielką symfoniką oraz znakomitymi

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.6µg/m3 PM2.5: 14.7µg/m3