Muzyka cerkiewna w wykonaniu Chóru Filharmonii Śląskiej

Chor filharmonii slaskiej

Iwona Majka

27 grudnia 2024

W niedzielę, 19 stycznia Filharmonia Śląska zaprasza na koncert Chóru pod dyrekcją Jarosława Wolanina, który tym razem przeniesie słuchaczy w mistyczny świat muzyki cerkiewnej i wschodniochrześcijańskiej duchowości.

Koncert, przygotowany w szczególnym czasie obchodów Święta Chrztu Pańskiego w Kościołach obrządków wschodnich, zainspiruje się liturgicznymi tradycjami oraz ich symbolicznym połączeniem z muzyką współczesną i klasyczną. Program tego wieczoru obejmuje zarówno prawykonania, jak i arcydzieła chóralnej muzyki sakralnej, które ukazują bogactwo duchowości i tradycji Kościoła Wschodniego.

BILETY

Święto Chrztu Pańskiego, obchodzone w tym dniu w tradycji wschodniej, to czas uroczystych procesji i obrzędów, które w symboliczny sposób nawiązują do Chrztu Chrystusa w Jordanie. W duchu tej tradycji, w trakcie koncertu usłyszymy dwa prawykonania. Pierwsze to Rożdenstwo Twoje Adriana Robaka, śląskiego kompozytora, który napisał ten utwór specjalnie dla Chóru Filharmonii Śląskiej na podstawie tekstów liturgicznych związanych z Bożym Narodzeniem. Drugie prawykonanie to Kondakion i Tropar Hanny Khazovej – kompozytorki z Ukrainy, mieszkającej w Katowicach, która stworzyła kompozycję inspirowaną tekstami liturgicznymi Święta Chrztu Pańskiego. Khazova w swym utworze oddaje głębię duchowej refleksji i modlitewnego skupienia, jakie towarzyszą temu szczególnemu świętu.

Program koncertu obejmuje także wybitne dzieła współczesnych i klasycznych kompozytorów muzyki cerkiewnej. Usłyszymy utwór Boh priedwiecznyj Romualda Twardowskiego, utwór pochodzący z cyklu kolęd prawosławnych. Równie poruszające będą Tebe Pojem Dobriego Hristova i Tatal nostru Antona Panna – kompozycje oparte na starożytnych tekstach liturgicznych, które wprowadzają w mistyczny świat modlitw Cerkwi Wschodniej. Tatal nostru to „Ojcze nasz” w języku rumuńskim, który wybrzmi w majestatycznej i refleksyjnej aranżacji.

BILETY

Kolejnym punktem programu będzie Svyati Johna Tavenera, utwór o wyjątkowo duchowym charakterze, który zostanie wykonany z towarzyszeniem wiolonczeli, symbolizującej głos modlitwy i pokory. Arvo Pärt, mistrz minimalistycznej duchowości, pojawi się w programie z kompozycją Bogorodice Djevo, której prostota i wyrazistość melodyczna podkreślają niezwykłe piękno modlitwy do Matki Bożej.

Kulminacją koncertu będą fragmenty Vigil Einojuhaniego Rautavaary, jednego z najwybitniejszych fińskich kompozytorów XX wieku. Vigil (czyli Wigilia), nawiązująca do nabożeństwa wykonywanego podczas największych świąt Kościoła Wschodniego, to monumentalne dzieło o potężnej sile wyrazu. Rautavaara łączy w nim fińską tradycję z wschodniochrześcijańską duchowością, tworząc utwór pełen kontemplacji i głębokiej refleksji. To dzieło, wykonane po fińsku, będzie gwoździem programu, oddającym niesamowitą atmosferę wigilii liturgicznej, w której misterium i cisza przenikają się z chóralną potęgą.

powiązane artykuły:

Karnawal w filharmonii slaskiej
Kultura 23 grudnia 2024

Pierwszy abonamentowy koncert w 2025 roku w Filharmonii Śląskiej otworzy okres karnawałowej zabaw

Akademia Muzycznego Smaku w Filharmonii Śląskiej
Wydarzenia 16 grudnia 2024

Filharmonia Śląska zaprasza młodych słuchaczy na niedzielne koncerty – koniecznie w gronie rodzin

Koncert wiedenski w filharmonii slaskiej
Wydarzenia 8 grudnia 2024

Wiedeński Koncert Karnawałowy odbędzie się w Filharmonii Śląskiej w piątek 10 stycznia.

Sylwester na bis w filharmonii slaskiej
Kultura 4 grudnia 2024

Rok 2025 powitamy w Filharmonii Śląskiej koncertem Sylwester na Bis, podczas którego usłyszymy n

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 32.8µg/m3 PM2.5: 26.1µg/m3