Mendelssohn, Szostakowicz i Czajkowski podczas jednego koncertu - Cavatina Hall zaprasza

Moser gra szostakowicza

Redakcja

25 października, 2023

Tej jesieni ruszył cykl koncertów filharmoników z Ostrawy. Za nami już koncert z wielkimi dziełami Beethovena i Wagnera. Przed nami Meldelssohn, Szostakowicz i Czajkowski. Wszyscy miłośnicy muzyki klasycznej powinni zapisać w kalendarzu daty: 10 listopada i 14 stycznia.

Wyjątkowe wykonania znanych kompozycji

10 listopada o godzinie 19.00 widzowie i słuchacze sali koncertowej Cavatina Hall będą mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniu „Moser gra Szostakowicza”. Ten wyjątkowy wieczór rozpocznie Uwertura Koncertowa „Hebrydy” op. 26 Feliksa Mendelssohna z 1830 r. Kompozytor napisał ją, będąc pod wpływem wspomnień z pobytu w Szkocji. To muzyczny opis jaskini zwanej Grotą Fingala, która położona jest na wyspie Staffa, zlokalizowanej u wybrzeży Szkocji.

W dalszej kolejności rozbrzmią dźwięki napisane przez Dymitrija Szostakowicza. Na listopadowy wieczór wybrano jego I koncert wiolonczelowy Es-dur op. 102, który napisał w ciągu czterech dni dla swego serdecznego przyjaciela Mstisława Rostropowicza. Był to muzyk, który zdobył sławę i do dzisiaj określany jest najwybitniejszym wiolonczelistą wieków. Na koniec zachowano perłę symfoniki rosyjskiej – Symfonię nr 2 Piotra Czajkowskiego. To jeden z wiodących utworów Czajkowskiego, w którym pokazał on w pełni swój kunszt kompozytorski, sprawnie łącząc zachodnie wpływy kompozytorskie z tradycyjnymi rosyjskimi elementami muzycznymi.

Wyjątkowa uczta muzyczna: „Symfonia Nowego Świata”

Z kolei tuż po Nowym Roku, 14 stycznia o godzinie 18.00 w Cavatina Hall rozbrzmią dzieła kompozytorów czeskich. Wieczór ten zatytułowano „Symfonia Nowego Świata”. Koncert rozpocznie Uwertura do słynnej opery Bedřicha Smetany „Sprzedana narzeczona”. Utwór ten jest dla narodu czeskiego równie istotny, jak utwory napisane przez Stanisława Moniuszkę dla Polaków.

W styczniu będzie można także usłyszeć arie z opery „Juliette” Bohuslava Martinu, którego utwory zdobyły wielką popularność zarówno w Europie, jak i USA. Na zakończenie koncertu, a jednocześnie trylogii koncertowej Cavatina Hall, wybrzmi słynna IX Symfonia e-moll op. 95 Antonína Dvořáka „Z nowego świata”. Uczestnictwo w tych koncertach to nie lada gratka dla wszystkich miłośników muzyki klasycznej. Filharmonicy ostrawscy do tej pory nie mieli okazji występować na bielskiej scenie muzycznej i nie wiadomo, kiedy znowu będzie okazja ich usłyszeć w tym mieście. Chcesz zakupić bilety? Na cavatinahall.pl znajdziesz wejściówki nie tylko na ten koncert, ale także wiele więcej wydarzeń muzycznych i artystycznych.

Cavatina Hall - najlepsza sala koncertowa na południu Polski

Cavatina Hall to unikalny obiekt, nie tylko w skali południa Polski, ale całego kraju. Łączy w sobie funkcjonalność najwyższej jakości biur oraz przestrzenie, które przeznaczone zostały do promocji sztuki. Sala koncertowa Cavatina Hall w niedługim czasie uzyskała status jednej z najlepiej nagłośnionych sal widowiskowych. Wykorzystano tu najnowocześniejsze systemy nagłaśniające, które umożliwiają doświadczanie muzyki w doskonały sposób, niezależnie od zajmowanego miejsca.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 45.7µg/m3 PM2.5: 38.2µg/m3