Morawiecki mówi o ludobójstwie. Krytykuje Niemcy i Francję

F Pe5 Az BWQA Yr Qf B
Kastelik

Szymon Kastelik

4 kwietnia, 2022

W poniedziałek rano w Kancelarii Premiera odbyła się konferencja prasowa z udziałem Mateusza Morawieckiego. - Rosjanie dopuścili się zbrodni wyjątkowych, zbrodni ludobójstwa - mówi Morawiecki.

Konferencja dotyczyła sytuacji w Ukrainie po odkryciu dowodów na ludobójstwie w obwodzie kijowskim. Po wycofaniu się rosyjskich wojsk odnaleziono ciała cywilów i masowe groby. Najprawdopodobniej żołnierze Putina dopuścili się obrzydliwych zbrodni wojennych. 

Na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki powiedział, że sankcje nie działają, ponieważ rubel wrócił do swojej wartości sprzed wojny. - Potrzebne są zdecydowane sankcje, które złamią machinę wojenną Putina, inaczej kolejni niewinni ludzie będą umierać - stwierdził premier Polski. Zwrócił się również do prezydenta Francji i byłej kanclerz Niemiec. 

- Debatował pan tyle z Putinem. Co pan osiągnął? Ze zbrodniarzami się nie negocjuje. Negocjowalibyście z Hitlerem? (...) Polityka Niemiec przez poprzednie kilkanaście lat doprowadziła do tego, że Rosja ma dziś siłę, wynikającą z monopolu na sprzedaż surowców - skomentował Morawiecki.

Szef polskiego rządu wprost nazwał Rosjan ludobójcami. Proponuje utworzenie międzynarodowej komisji - Zbrodnia ludobójstwa musi zostać ukarana, musi zostać we właściwy sposób opisana, udokumentowana i osądzona. Proponujemy powołanie międzynarodowej komisji do zbadania tej zbrodni - zapowiedział Morawiecki.

Premier raz jeszcze przypomniał, ze trzeba odciąć się od gazu i ropy z Rosji. W ubiegłym tygodniu zapowiedział, że Polska zrobi to do końca roku. Morawiecki został zapytany o zwycięstwo Orbana w węgierskich wyborach. Premier Morawiecki stwierdził, że to nie premier Węgier jest największym hamulcem nakładania sankcji na Rosję przez Unię Europejską, tylko Niemcy. - Demokratyczne wybory trzeba uszanować. W Europie sytuacja jest bardzo prosta, widać to na Radzie Europejskiej. Kto przeczyta stenogramy będzie doskonale wiedział, że to Niemcy są głównym hamulcem sankcji - dodał Mateusz Morawiecki.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 20.2µg/m3 PM2.5: 14.9µg/m3