Mniejsza nagroda dla górników JSW za oddawanie krwi. "Niedopatrzenie zarządu"

Jsw 04
Kastelik

Szymon Kastelik

29 lipca 2023

Górnicy z JSW otrzymali pomniejszone nagrody motywacyjne za to, że np. oddają krew. Zarząd spółki przyznał się do "niedopatrzenia" i obiecał ponownie przeanalizować dniówki pracowników. Wyrównanie nagrody ma nastąpić 10 sierpnia. 

21 lipca została wypłacona tzw. "nagroda motywacyjna" górnikom Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Była ona efektem ustaleń pomiędzy zarządem JSW a związkami zawodowymi. Spółka na nagrody przeznaczyła ok. 230 mln złotych. Dodatkowe pieniądze otrzymali etatowi pracownicy w wysokości:

  1. 11 500,00zł brutto dla pracowników zatrudnionych pod ziemią
  2. 9 500,00zł brutto dla pracowników zatrudnionych w ZPMW
  3. 7 500,00zł brutto dla pozostałych pracowników.

Według ustaleń, które zostały podpisane kilka miesięcy wcześniej, dodatek motywacyjny miał nie wpłynąć na konta pracowników, którzy w okresie od 1 stycznia 2023 do 30 czerwca 2023:

  • posiadali nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy
  • zostali złapani na kradzieży lub jej próbie
  • przyszli do pracy nietrzeźwi lub pod wpływem środków odurzających.

Jednak po wypłacie dodatkowej premii motywacyjnej okazało się, że górnicy, którzy oddają krew otrzymali pomniejszone wypłaty za nieobecność w pracy z tego powodu. Przypomnijmy, że wielu górników regularnie oddaje krew i jest honorowym dawcą krwi. Za każdym razem pracownik kopalni otrzymuje 2 dni pełnopłatnego wolnego. Pomniejszone nagrody mieli otrzymać też pracownicy, którzy musieli mieć wolne z powodu np. choroby w rodzinie oraz pogrzebów swoich najbliższych. 

To zbulwersowało wielu górników JSW, którzy nie kryli swojej złości we wpisach w mediach społecznościowych (m.in. pod postem JSW Związki o wypłaconej premii). Okazało się, że za dzień nieobecności z powodu oddania krwi, górnicy stracili 92 złote nagrody motywacyjnej. Jak relacjonowali "oszukani" górnicy, zarząd JSW nie brał pod uwagę wypracowanych weekendów oraz dni ustawowo wolnych od pracy. 

Interwencja związków i ministerstwa

W sprawę włączył się WZZ "Sierpień 80", który w dniu wypłacenia premii zorganizował pikietę przed siedzibą JSW. Związkowcy z Sierpnia 80 żądają też wypłacenia dodatku motywacyjnego dla pracowników JSW SiG. Prezes JSW Tomasz Cudny w oświadczeniu poinformował, że jednorazowa nagroda motywacyjna została wypłacona z Funduszu Płac Pracowników JSW, który jest przeznaczony wyłącznie dla pracowników JSW S.A., a nie dla innych podmiotów, w tym spółek w grupie kapitałowej JSW.

Jednak sprawa górników zatrudnionych bezpośrednio w JSW, a ukaranych za oddawanie krwi, miała swoją kontynuację. Swój apel do zarządu wystosował m.in. związek zawodowy Jedność. W sprawie interweniowało również Ministerstwo Aktywów Państowych.

- Poleciłem Zarządowi JSW natychmiastowe wyrównanie dodatku motywacyjnego dla wszystkich krwiodawców, którym oddanie krwi obniżyło ten dodatek. Idea krwiodawstwa jest ważna w kontekście ratowania życia Polaków. Zostałem zapewniony o niedopatrzeniu Zarządu - poinformował wiceminister MAP, Marek Wesoły.

I faktycznie, 27 lipca Jastrzębska Spółka Węglowa przekazała, że dyrektorzy zakładów ponownie przeanalizują dniówki pracowników za pierwsze półrocze 2023 roku w zakresie absencji z tytułu krwiodawstwa i urlopów okolicznościowych.

- Wypłata skorygowanych wartości nastąpi 10 sierpnia 2023 roku - informuje Jastrzębska Spółka Węglowa.

Co ciekawe, dzień wcześniej, czyli 26 lipca na stronie JSW ukazała się rozmowa z prezesem Cudnym. Powiedział wprost, że nagroda ma motywować, a pracownik na chorobowym lub zwolnieniu z tytułu oddania krwi, otrzymuje 100 procent pensji - chociaż ustawa mówi o 80 proc. Zatem JSW dopłaca do absencji pracownika (np. z powodu oddania krwi), a jego pracę musi wykonać inny pracownik. 

Tworząc katalog uprawnień do otrzymania nagrody motywacyjnej Zarząd kierował się zasadą, by osoby których nieobecność w pracy jest wynagradzana z innych świadczeń nie dostały podwójnego wynagrodzenia. Przypomnę, że pracownicy JSW przebywający na zwolnieniu lekarskim otrzymują za czas choroby świadczenie w wysokości 100 proc. Ustawowo świadczenie takie wynosi 80 procent. Jastrzębska Spółka Węglowa dopłaca swoim pracownikom różnicę, aby otrzymywali 100 procent wynagrodzenia. Ponadto proszę pamiętać, że osobę przebywającą na zwolnieniu lekarskim, ktoś musi zastąpić i wykonać za niego pracę. I właśnie tym pracownikom, którzy często oprócz swoich obowiązków wykonują obowiązki osób, które są na zwolnieniu lekarskim chcieliśmy pokazać, że doceniamy ich zaangażowanie. Przypomnę, tylko że w okresie urlopowym w niektórych oddziałach absencja sięga aż 50 procent - powiedział prezes JSW i dodał - Sytuacja jest podobna do osób, które są na zwolnieniu lekarskim. Osoba, która postanowi oddać krew, co oczywiście jest godne uznania i naśladowania, otrzymuje z tego tytułu dwa pełnopłatne dni wolne. Pracodawca nie ma wpływu na to, kiedy konkretny pracownik chce oddać honorowo krew. Jest to indywidulany wybór pracownika. W dniach, kiedy nie ma w pracy honorowych dawców krwi, też ktoś za nich musi wykonać ich obowiązki.

Ale jak się okazuje, interwencja ministra Wesołego zachęciła władze JSW do zmiany zdania o honorowych dawcach krwi już następnego dnia. 

fot. JSW

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.3µg/m3 PM2.5: 5.7µg/m3