Mniej granitu, więcej roślinności. Plac Pamięci Narodowej w Częstochowie zostanie przebudowany

61060

Redakcja

21 listopada, 2022

Umowa na prace została podpisana, między Centrum Usług Komunalnych a wyłonioną w przetargu częstochowską firmą „Klon”, 26 września w Urzędzie Miasta Częstochowy w obecności prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka.

20% płyt granitowych z placu Pamięci Narodowej w Częstochowie ma zostać zastąpiona zielenią. Pojawi się też szpaler platanów. Prace kosztem blisko 1,4 mln zł mają potrwać do końca listopada.    

- Startujemy z ważnym projektem. Nie tylko zazielenienia samego placu oraz usunięcia z jego części granitowych płyt, w miejscu których pojawią się krzewy, byliny i drzewa, a przestrzeń stanie się bardziej przyjazna dla mieszkańców. Zrewitalizowana i odnowiona zostanie również część okalająca plac Pamięci Narodowej – przypomina założenia projektu prezydent Częstochowy.

- Będą tam nowe drzewa, powstaną dodatkowe elementy małej architektury, jak ławki i stojaki rowerowe. Wszystko po to, żeby cały ten kwartał został lepiej dostosowany do potrzeb naszych mieszkanek i mieszkańców.

Jedną z istotnych zmian będzie stworzenie promenady wysokich drzew wzdłuż ulicy Śląskiej. Chodzi o platany klonolistne, które w momencie ich posadzenia będą miały średnicę 20-25 cm i wysokość od 4 do 4,5 metra.

- Dzisiaj mamy już wykonawcę i jeśli wszystko dobrze pójdzie, a pogoda nie spłata nam figla, do końca listopada Plac Pamięci Narodowej stanie się miejscem, które powinno cieszyć się popularnością wśród częstochowian - uważa Łukasz Kot, naczelnik działu w Centrum Usług Komunalnych. 

- Dodatkowo jako miasto pokazujemy, że nie jesteśmy głusi na to, jak się zmienia klimat i walczymy o to, żeby było więcej zieleni w bliskim sąsiedztwie każdego mieszkańca.

Wprowadzanie dodatkowej zieleni w przestrzeń publiczną to jeden z głównych celów projektu „CzęstoZielona” w ramach programu „Kierunek Przyjazna”. Zgodnie z umową efekt prac powinien być widoczny już w tym roku, choć oczywiście „zielony” efekt będzie w pełni dostrzegalny w przyszłym sezonie.  

Zakres robót przewidziany umową obejmuje m.in.:
- niwelację terenu,
- uporządkowanie terenu, przycięcie drzew i krzewów,
- wykonanie nawierzchni z tłucznia i kostki brukowej,
- korektę układu ścieżek,
- demontaż wskazanych w dokumentacji nawierzchni granitowych,
- przeniesienie masztu flagowego,
- wykonanie oświetlenia terenu i oraz iluminacji zieleni,
- demontaż istniejących elementów małej architektury (ławek i koszy na śmieci),
- montaż nowych elementów małej architektury (ławek, koszy, stojaków rowerowych)
- wyrównanie i oczyszczenie przylegającego terenu,
- odtworzenie trawników,
- nasadzenia zieleni niskiej i wysokiej,
- roczną pielęgnację zieleni od odbioru inwestycji,
- inwentaryzację powykonawczą.

 

Źródło: UM Częstochowa
 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 42.6µg/m3 PM2.5: 34.0µg/m3