Szkoły z Zabrza walczą o 50 tys. złotych

Polska Stolica Recyklingu

Redakcja

27 września 2022

Zespół Szkół Specjalnych nr 42, Szkoła Podstawowa nr 36, I Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi będą rywalizować o nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych w proekologicznym programie. Wystarczy fotorelacja z czerwonym pojemnikiem na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w roli głównej, a następnie zbiórka elektrośmieci. Zwycięzców recyklingu poznamy podczas uroczystej gali w lutym 2023 roku. 

Program, organizowany przez Fundację Odzyskaj Środowisko, opiera się na trzech prostych krokach: rejestracja, fotorelacja, zbiórka elektrycznych śmieci. By wziąć udział wystarczy wypełnić krótkie zgłoszenie, w którym wpisujemy dane szkoły, adres, miasto oraz imię i nazwisko Koordynatora. To on będzie czuwał nad działaniami w danej placówce. W kolejnym kroku należy przygotować fotorelację z czerwonym pojemnikiem na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w roli głównej. Trzeci i najważniejszy punkt programu to zbiórka elektrycznych śmieci. 

Elektroodpady to wszystkie sprzęty, które były zasilane  energią elektryczną z sieci lub bateriami. Za  zgromadzone elektryczne śmieci w trakcie zbiórek, w zależności od ich rodzaju, przyznawane są punkty np. za zużytą lodówkę 30 punktów, za stary telewizor 7 punktów, a za tonery 2 punkty. Punktacja w systemie nalicza się automatycznie. Szkoła, która zbierze największą ilość punktów, wygrywa 50 tysięcy złotych.  Zbiórki przeprowadzane są we współpracy z profesjonalnymi zakładami przetwarzania MB Recycling i Maya Victory.

O 50 000 złotych powalczą Zespół Szkół Specjalnych nr 42, Szkoła Podstawowa nr 36, I Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu. Mieszkańcy już teraz mogą sprawdzić czy nie mają czegoś do przekazania na zbiórkę elektrośmieci. W naszych domach i mieszkaniach zgromadziliśmy ponad 20 milionów sztuk elektrośmieci, dlatego najwyższy czas zrobić porządek i przekazać je do recyklingu. Z części przekazanych materiałów powstaną ule z charakterystycznymi czerwonymi daszkami oraz dzieła sztuki w nurcie trash art. – podkreśla Malwina Szwarc z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Główną ideę programu jest zaangażowanie uczniów na rzecz selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.3µg/m3 PM2.5: 5.7µg/m3