Ministerstwo Przemysłu powstanie 1 marca

Wegielkamienny
Kastelik

Szymon Kastelik

17 stycznia, 2024

W Rządowym Centrum Legislacyjnym pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów, które powołuje oficjalnie Ministerstwo Przemysłu. Resort ma działać od 1 marca. 

Przypomnijmy, że zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami Donalda Tuska, w województwie śląskim powstanie Ministerstwo Przemysłu, które ma zająć się nie tylko górnictwem, ale również transformacją naszego regionu. Po wybraniu przez Sejm Donalda Tuska na premiera, ministrem przemysłu została Marzena Czarnecka z Uniwersytetu Ekonomicznego. Ale na razie działa "w ramach" Ministerstwa Aktywów Państwowych, które zgodnie z obowiązującymi przepisami, nadzoruje sektor górniczy w Polsce.

Nowe ministerstwo 1 marca

Aby powstało prawdziwie odrębne ministerstwo przemysłu, muszą zostać zmienione zapisy prawne, które wyodrębnią m.in. górnictwo z ministerstwa aktywów państwowych. W Rządowym Centrum Legislacyjnym pojawił się już projekt rozporządzenia, który wskazuje na 1 marca 2024 roku jako datę utworzenia resortu przemysłu.

- Projektowany termin wejścia w życie projektowanego aktu nie stoi w sprzeczności z zasadami demokratycznego państwa prawnego i jest konieczny z uwagi na pilną potrzebę zorganizowania prac ministerstwa. Projekt rozporządzenia nie jest objęty zakresem prawa Unii Europejskiej - czytamy w projekcie rozporządzenia.

- Przedmiotowy projekt uzyskał zgodę na rozpatrzenie w trybie odrębnym, polegającym na pominięciu kolejnych etapów prac legislacyjnych, z zastrzeżeniem konieczności przedłożenia projektu do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. W związku z planowanym utworzeniem Ministerstwa Przemysłu niezbędne jest niezwłoczne wydanie odpowiedniego rozporządzenia Rady Ministrów - czytamy w piśmie minister Czarneckiej, które uzasadnia projekt rozporządzenia.

Gdzie powstanie ministerstwo przemysłu?

Nowy resort ma mieć siedzibę w Katowicach. Wojewoda śląski Marek Wójcik pierwszego dnia swojego urzędowania poinformował, że dla minister Czarneckiej dostępny będzie gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jednak wszystko wskazuje na to, że siedziba ministerstwa będzie mieściła się kilkaset metrów od ŚUW.

A dokładnie w budynku zajmowanym teraz przez Polską Grupę Górniczą. Po drugiej wojnie światowej było już tam ministerstwo władz PRL. Teraz resort odpowiedzialny za górnictwo ma tam wrócić i być "blisko" największej spółki górniczej w Europie. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.9µg/m3 PM2.5: 1.7µg/m3