Minister Niedzielski: W sierpniu osiągniemy apogeum zakażeń koronawirusem

FX Ix Mfh XEA Yjhfy

Redakcja

28 lipca, 2022

Minister Adam Niedzielski przestawił dziś aktualną sytuację epidemiczną w kraju. Ministerstwo przewiduje, że w połowie sierpnia osiągniemy apogeum zakażeń - będzie to około 10 tysięcy przypadków dziennie. Nie przewidywane są natomiast na razie nowe obostrzenia.

Mamy do czynienia z bardzo dynamicznymi wzrostami, jeśli chodzi o liczbę zachorowań na koronawirusa. Pozytywne zjawisko to hamowanie dynamiki wzrostu z tygodnia na tydzień liczby nowych przypadków - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jeśli jednak chodzi o liczbę zachorowań to właściwie przez ostatnie 4 tygodnie, (...) z tygodnia na tydzień mieliśmy wzrosty przekraczające skalę 60 proc. Był nawet tydzień, kiedy (...) wzrost zakażeń wynosił 80 proc" - dodał minister. 

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia nie daje jednak powodów do radości. W naszym województwie średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na 100 tys. wzrosła o ponad 100%. Pod względem nowych zakażeń najgorzej sytuacja przedstawia się powiatach: cieszyńskim, bielskim, Bielsku-Białej, Rudzie Śląskiej, Gliwicach i Katowicach. W ciagu ostatniej doby w całej Polsce zdiagnozowano 3,5 tysiąca nowych przypadków. W poniedziałek ta liczba przekroczyła 5 tysięcy, jednak jak wyjaśnia minister, ta liczba po weekendzie zawsze jest wyższa. 

Podczas konferencji w Puławach Minister Niedzielski zapewnił, że nie będą wprowadzane nowe obostrzenia. Jak państwo widzicie, wszystkie kraje europejskie i my też możemy się wpisać w to postępowanie, stosują politykę bardziej liberalną jeśli chodzi o przebieg tej fali, to jest też związane z tym, że poziom immunizacji jest wysoki, u nas on przekracza 90%. (...) [ta polityka-red.] oznacza niewprowadzanie restrykcji, ale z drugiej strony ochronę osób, które są narażone na szczególne ryzyko. - podaje Minister.

Grupie szczególnego ryzyka - seniorom i osobom z upośledzoną odpornością - ministerstwo zaleca noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach oraz wprowadza możliwość przyjmowania 4 dawki szczepionki. Jednocześnie Minister podkreślił, że wzrosło zainteresowanie szczepieniami.  Dotychczas mieliśmy około 20 tysięcy szczepień tygodniowo [wszystkimi dawkami- red.], a w tym tygodniu ta liczba szczepień wynosi już blisko 100 tysięcy, to jest naprawdę bardzo duży przeskok - poinformował Minister Niedzielski. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.5µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3