Minister Grzegorz Puda na budowie S1. Wkrótce obwodnica Węgierskiej Górki będzie gotowa

Ec710da4 642c 448c b756 dd85300c176b

Redakcja

15 września, 2023

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda odwiedził budowę nowego odcinka S1 na odcinku Przybędza-Milówka, czyli obwodnicy Węgierskiej Górki. Wziął udział w operacji finalnego przebicia ostatniej nawy w tunelu drążonym w masywie Baraniej Góry.

Budowa tunelu pod masywem Baraniej Góry to jeden z etapów budowy tzw. obejścia Węgierskiej Górki na planowanym odcinku S1 Przybędza-Milówka. Wybudowanie tej drogi jest częścią projektu utworzenia połączenia drogi ekspresowej od Pyrzowic do granicy ze Słowacją w Zwardoniu.

Przebicie drugiej nawy tunelu pod masywem Baraniej Góry zakończyło etap drążenia wszystkich tuneli. Pod koniec czerwca przebito pierwszą nawę, co zakończyło drążenie tunelu w kierunku Zwardonia. Obwodnica Węgierskiej Górki liczy 8,53 km. Wartość inwestycji to blisko 1,4 mld zł. Z racji na górzysty teren to jedna z najtrudniejszych i najbardziej kosztownych inwestycji drogowych, które aktualnie trwają w Polsce.

- Dzięki zaangażowaniu środków budżetowych wkrótce obwodnica Węgierskiej Górki, tak potrzebna inwestycja, będzie gotowa. To ogromna korzyść przede wszystkim dla mieszkańców, którzy odetchną z ulgą i będą mogli bezpiecznie poruszać się po swoich miejscowościach. To także korzyść dla kierowców, którzy sprawnie włączą się w ruch tranzytowy na trasie S 1 i ominą centra miejscowości - mówił minister Grzegorz Puda, który wizytował budowę obwodnicy Węgierskiej Górki. 

Grzegorz Puda zapowiedział, że cały południowy odcinek S1 ma być przejezdny już w 2025 roku. Warto dodać, że równolegle powstaje inny kluczowy odcinek S1 węzeł Oświęcim– węzeł Suchy Potok w ramach projektu Budowa drogi ekspresowej S1 odc. Kosztowy-Bielsko-Biała. Zadanie to jest dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Ukończenie S1 od Pyrzowic do Zwardonia ma pozwolić na pokonanie samochodem osobowym dystansu od granicy ze Słowacją do polskiego morza nawet w 5-6 godzin przez S1 i A1. 

S1 znajduje się w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej.

fot. Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.8µg/m3 PM2.5: 9.2µg/m3