Minister Błaszczak nie zgadza się na agresję ze strony Rosji. "Jesteśmy przygotowani"

Mid 21426141

Redakcja

27 kwietnia 2021

- Nie ma przyzwolenia na agresję; jesteśmy przygotowani, by stawić czoła w sytuacji ataku - chodzi o odstraszanie, o niedoprowadzenie do tego, by ekspansywna polityka rosyjska była kontynuowana przez naszego wschodniego sąsiada - powiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak.

Szef MON był pytany w Polskim Radiu 24, jakie działania może podjąć Polska, by pomóc Ukrainie m.in. w związku z koncentracją rosyjskich wojsk przy granicy z tym krajem.

Nasze stanowisko jest konsekwentne: pokazujemy, że nie ma przyzwolenia na agresję. To jest proces, który rozpoczął się w 2008 r., kiedy śp. prezydent Lech Kaczyński razem z przywódcami państw naszej części Europy zatrzymał inwazję rosyjską na Gruzję

- mówił Błaszczak.

Podkreślił, że zagrożenia płynące ze wschodu trzeba traktować bardzo poważnie. "Naszym zadaniem - i to zadanie realizujemy konsekwentnie od 2015 r. - jest wzmacniani i zwiększanie liczebne Wojska Polskiego" - podkreślił minister obrony. Wyliczał też działania podjęte w celu modernizacji i wzmacniania polskiego wojska, m.in. powołanie w 2018 r. do życia 18. Dywizji Zmechanizowanej operującej na wschód od Wisły, a także zawarcie porozumień wojskowych z USA.

"Jesteśmy przygotowani do tego, by stawić czoła w sytuacji ataku. Chodzi o odstraszanie, chodzi o niedoprowadzenie do tego, by ekspansywna polityka rosyjska, odbudowa imperium rosyjskiego przez Putina, by ten proces był kontynuowany przez naszego wschodniego sąsiada" - oświadczył Błaszczak.

W tym kontekście szef MON został zapytany też o "milczenie" byłego premiera Donalda Tuska.

"Dziś Donald Tusk zmienił się w hejtera, zajmuje się polską polityką przede wszystkim poprzez wpisy na jednym z portali społecznościowych. Nie łudźmy się, to jest zgrana karta, to jest polityk, który nie przysporzy polskim sprawom żadnego pożytku" - ocenił minister.

Błaszczak wspominał też "milczenie Donalda Tuska" w 2008 r., kiedy Rosja napadła na Gruzję. "Nawet jeżeli to nie było milczenie, to nie było takie stanowisko, którego byśmy oczekiwali z punktu widzenia polskich interesów" - dodał szef MON.

(PAP)

powiązane artykuły:

Csm 1024px Mariusz Blaszczak portret 7efc05a2df
Wiadomości 27 stycznia 2022

Kolejny polityk władzy zakażony koronawirusem. Tym razem zachorował minister obrony narodowej Marius

Charkow
Wiadomości 1 marca 2022

Tuż po zakończeniu godziny policyjnej na centrum Charkowa spadła rosyjska rakieta. Mogło zginąć nawe

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.7µg/m3 PM2.5: 12.1µg/m3