Miłowit, Wiosna, a przez pomyłkę Galeria. Imiona dla dzieci w Katowicach

Baby 428395 1920

Redakcja

3 stycznia, 2024

W 2023 roku imionami najczęściej nadawanymi dzieciom w Katowicach były Filip oraz Hanna. Nie zabrakło też wielu innych, "ciekawych propozycji". 

W 2023 roku katowicki Urząd Stanu Cywilnego zarejestrował 5010 noworodków, czyli o ponad 200 mniej niż w ubiegłym roku. Rodzi się więcej chłopców niż dziewcząt – w 2023 roku urodziło się 2545 chłopców i 2465 dziewczynek w Katowicach. 

Najpopularniejszymi imionami męskimi w Katowicach były: Filip (98 razy), Jakub (96 razy) oraz Jan (94 razy). Rywalizację żeńskim imion zdominowała Hanna (109 razy). Na imię Alicja rodzice zdecydowali się 79 razy, a Zuzanna – 75.

- Po raz pierwszy najpopularniejszym imieniem dla chłopców został Filip. Imię to zaczęło się pojawiać w Katowicach dopiero w latach 80-tych. Bardzo powoli wspinało się w górę, by od dziesięciu lat znaleźć się w pierwszej dziesiątce. Najpopularniejszy w Polsce Nikodem zajął czwartą pozycję. Do pierwszej dziesiątki po raz pierwszy od wielu lat awansował Stanisław, który wydawałoby się lata świetności już miał za sobą. Dość przypomnieć, że 30 lat temu został wybrany zaledwie 3 razy podsumowuje Mirosław Kańtor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach.

Co ciekawe, w 2023 roku w katowickim urzędzie zarejestrowano imię dla chłopca Miłowit, a dla dziewczynki Wiosna. Była też przypadkowa próba nadania imienia "Galeria". 

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w 2023 roku zdarzyły się pojedyncze przypadki, kiedy kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawiał nadania imienia. Jedna z sytuacji dotyczy rodziców, którzy rejestrowali dziecko przez internet i wpisali w formularzu imię Galeria. Po odmowie okazało się, że nastąpiła pomyłka a rodzice chcieli dać na imię córce Gabriela mówi Sandra Hajduk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Dodatkową liczbę urodzeń tworzą umiejscawiane zagraniczne akty narodzin dziecka. W minionym roku katowiccy urzędnicy przyjęli 677 wniosków o dokonanie takiej czynności.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.1µg/m3 PM2.5: 9.3µg/m3