Trwa "Tydzień zimna" w Katowicach

GC10a E5 WQA Apaac

Redakcja

3 stycznia, 2024

Od 1 stycznia Katowice są Europejskim Miastem Nauki. W ramach obchodów zaplanowano "50 tygodni w Mieście Nauki". I chociaż mamy w pogodzie bardziej wiosnę niż zimę, to pierwszym tygodniem jest "Tydzień zimna".

Z okazji Tygodnia zimna, w Katowicach od wtorku trwają wykłady, warsztaty oraz wydarzenia plenerowe dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta i przybyłych gości. We wtorek na Placu Kwiatowym w samym centrum Katowic odbył się pokaz rzeźbienia w lodzie w wykonaniu jedynej w Polsce kobiety zawodowo rzeźbiącej w lodzie, uczestniczki międzynarodowych konkursów, półfinalistki Międzynarodowego Konkursu w Speedcarvingu w Poznaniu. Lodowe rzeźby można wciąż oglądać tak długo, na ile pozwoli pogoda.

Na kolejne dni zaplanowano dalszej wykłady, sesje i debaty. Liczne wydarzenia odbywają się m.in. w budynkach Uniwersytetu Śląskiego. Każdy może zapisać się i wziąć udział w dyskusjach o tematyce zimowej. 

Ale to nie wszystko. W czwartek odbędzie się m.in. pokaz „Mrożąca lody na patyku kuchnia molekularna” w Wydziale Humanistycznym UŚ. W sobotę zaś w Kinie Światowid przewidziane są seanse filmowe z zimnem w tle „ZIMNO W KINEMATOGRAFII” oraz spotkanie z hokeistkami. Odbędzie się również zimowy spacer po Lasach Murckowskich. 

Niedziela to koniec tygodnia zimna w Dolinie Trzech Stawów. W programie:

  • morsowanie z Łukaszem Pomrenke i Katowickim Klubem Morsów ARKTYKA,
  • dla chętnych kąpiel na Dolinie Trzech Stawów – sauna, balia mobilna oraz balie z ciepłą wodą – Michał Hauk z Aktywną Regeneracją,
  • pokazy Ratownictwa Wodnego i Lądowego – OSP,
  • wykład „Bezpieczne morsowanie” (Grupa Medyk Rescue Team),
  • pokaz zachowania organizmu w trakcie przebywania w zimnej wodzie (Przemysław Solich) – poprowadzi Medyk Rescue Team,
  • debata „Przyszłość morsowania oraz kierunek dalszego rozwoju”

fot. UM Katowice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 39.7µg/m3 PM2.5: 32.9µg/m3