Mieszkaniec Rudy Śląskiej znęcał się nad zwierzętami

60 741124

Redakcja

12 stycznia 2023

Śledczy ze Świętochłowic wraz ze służbami weterynaryjnymi wkroczyli na działkę 54-latka, który trzymał w złych warunkach przeszło 40 zwierząt. Większość z nich była zaniedbana i brudna. Mieszkaniec Rudy Śląskiej odpowie przed sądem za znęcanie nad zwierzętami.

Policja otrzymała informację, że na terenie jednego z ogródków działkowych w Świętochłowicach znajdują się zaniedbane zwierzęta. Oprócz mundurowych na miejsce pojechały również służby weterynaryjne. Po wejściu na posesje okazało się, że warunki w jakich przebywały tam zwierzęta są fatalne. Zwierzaki były brudne, głodne i zaniedbane, część z nich w stanie nieleczonej choroby.

Nieodpowiedzialny 54-latek "hodował" psy, papugi, rybki, świnki morskie. Psy były trzymane na zewnątrz, na podmokłej ziemi, na krótkich łańcuchach. Narażone na zimno i wilgoć, miały do dyspozycji jedynie małe, rozpadające się budy. Szczeniaki, które znaleziono w altance przebywały w małych klatkach, w których na ziemi leżały nieczystości i resztki nadpsutego jedzenia. Ptaki cierpiały na nieleczony świerzb i były w większości zagrzybione. W altanie stało też akwarium, w którym w wilgotnych trocinach i sianie były trzymane trzy świnki morskie i królik. Rybki żyły w brudnej, od dawna niewymienianej wodzie.

Służby weterynaryjne wydały decyzje o interwencyjnym odebraniu wszystkich psów właścicielowi, bowiem stan oraz warunki, w jakich przebywały, zagrażały ich życiu i zdrowiu. Psy trafiły do schroniska. Pozostałe zwierzęta na razie zostały na miejscu, jednak mieszkaniec Rudy Śląskiej musi liczyć się również z ich utratą. Mężczyzna został ukarany przez pracowników katowickiego inspektoratu weterynaryjnego mandatami za brak aktualnych szczepień psów.

- Przeprowadzono czynności, podczas których zabezpieczono niezbędne dla postępowania dowody. Za znęcanie się nad zwierzętami poprzez utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach oraz w stanie rażącego zaniedbania właścicielowi grozi do 3 lat więzienia. Mężczyzna wkrótce odpowie przed sądem – informuje policja

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.3µg/m3 PM2.5: 16.7µg/m3